Zapewne często słyszałeś, że komuś udało się zrobić dobrą kampanię, że ktoś przypadkiem wymyślił dobry slogan, że reklama niespodziewania okazała się sukcesem, a tekst napisany od niechcenia budzi ogromne zainteresowanie czytelników. Nie wierz w to, nic nie dzieje się przypadkiem! W content marketingu istnieją reguły, których przestrzeganie może z treści zrobić świetne narzędzia sprzedaży. W tym artykule poznasz jedną z tych reguł. Czym jest model AIDA?
Model AIDA – jak działa?
AIDA opisuje, w jaki sposób konsument powinien reagować na prezentowane mu treści reklamowe. Nazwa tego schematu jest zbudowana z pierwszych liter angielskich słów: attention (uwaga), interest (zainteresowanie), desire (pożądanie), action (działanie).
W praktyce oznacza to, że treści sprzedażowe powinny być konstruowane w taki sposób, aby kolejno wywoływać u odbiorcy nazwane emocje.
Aby było to możliwe, konieczne jest poznanie swojego klienta. To on stoi w centrum machiny sprzedaży i determinuje podejmowane działania marketingowe. Proces ten rozpocznij od określenia grupy społecznej, dla której dedykowany jest Twój produkt. Następnie ustal, jak najwięcej szczegółów z życia tych ludzi – ile mają lat, jakiej są płci, gdzie mieszkają, gdzie pracują, ile wydają, jakie mają aspiracje, jakie mają wykształcenie, jakie wartości wyznają. Na tym etapie nie można pozwolić sobie na generalizacje i uproszczenia. Informacje powinniśmy potwierdzić danymi statystycznymi, wynikami badań lub własnymi statystykami.
Gdy utworzysz grupę docelową, następnym krokiem jest przyporządkowanie Twoich klientów do określonego typu, ze względu na motywację podejmowanych decyzji: zrezygnowani, zmagający się, płynący z prądem, aspirujący, ludzie sukcesu, odkrywcy, reformatorzy.
Na koniec pozostaje już jedynie stworzenie persony – czyli idealnego klienta. Postać ta powinna być więc reprezentacją określonej grupy i adresatem wszystkich Twoich przekazów reklamowych.
Dlaczego określenie grupy docelowej jest tak ważne? Ponieważ bez tego, nie uda Ci się dobrać języka, narracji, argumentacji i kanałów komunikacji odpowiednich dla Twojego klienta. Model AIDA nie zadziała.
Jak tworzyć skuteczne treści?
Rozłóżmy metodę AIDA na czynniki pierwsze.
Attention – Uwaga
Konsument jest bombardowany reklamami z każdej strony. Aby wzbudzić jego zainteresowanie masz tylko ułamek sekundy. Co oznacza, że pierwsza informacja, która dociera do klienta, powinna zwrócić jego uwagę.
Interest – zainteresowanie
Bez wątpienia przychodzi pora na prezentację produktu. Dobierz argumenty dopasowane do stworzonej przez Ciebie persony. Wyobraź sobie, że zwracasz się tylko do niej, niech ten przekaz będzie spersonalizowany, przyjacielski.
Desire – pożądanie
Mów do klienta językiem korzyści. Złóż mu obietnicę zakupu, która wyróżni Twój produkt na tle konkurencji.
Action – działanie
Gdy już zwrócisz uwagę klienta, wzbudzisz zainteresowanie i złożysz mu obietnicę, zrób wszystko, by droga do zakupy była jak najprostsza i jak najkrótsza.
Funkcjonalność AIDA
Podsumowując, model AIDA można zastosować we wszystkich formach komunikacji z konsumentem. Ten schemat sprawdzi się zarówno w spocie reklamowym, jak i w mailingu lub artykule. Zatem stosując odpowiednie funkcje języka, środki stylistyczne oraz figury retoryczne można spowodować, że wpis na fanpage’u stanie się równie skuteczny, co reklama wizualna.