Cele marketingowe – jak je sformułować i co wziąć pod uwagę?

W dzisiejszych czasach nikt nie ma już wątpliwości, że Internet gra ogromną rolę w marketingu. Obecnie konsumenci przed dokonaniem zakupu szukają opcji w wyszukiwarce – sprawdzają opinie, sprawdzają rynek w poszukiwaniu najlepszej oferty. Dlatego tak ważna jest odpowiednia strategia marketingowa, a w jej ustaleniu pomaga wyznaczenie celów marketingowych. Jak sformułować cele marketingowe i co wziąć pod uwagę? O tym w dzisiejszym artykule.

Cele marketingowe – jak je sformułować?

Może wydawać się, że określenie celu marketingowego nie jest trudne. Może i jakiegoś celu marketingowego nie, ale sformułowanie dobrego celu marketingowego stanowi dla większości wyzwanie. Poniżej omówimy cechy, jakie powinny mieć poprawnie sformułowane cele marketingowe.

Konkretność

Nie wystarczy powiedzieć, że Wasza firma ma zostać liderem w branży. Pod uwagę należy wziąć kilka czynników – pod jakim aspektem firma ma zostać liderem (produkt, marka)? W jakim czasie cel ma być zrealizowany? Przez jaki okres ma być „liderem”?

Wymierność

Nawiązanie do poprzedniej cechy. Posługujcie się konkretnymi wartościami. Określcie ilość, wartość i termin. To pozwoli na ocenienie, czy strategia działa, czy może należy ją zmienić.

Hierarchiczność

Cele marketingowe powinny być uporządkowane hierarchicznie. Niektóre muszą być zrealizowane jak najszybciej, a inne do realizacji mogą wymagać wykonania innych w pierwszej kolejności. Uporządkowanie celów pozwoli na usprawnienie pracy.

Możliwość realizacji

Jeśli cel jest zbyt obszerny lub zbyt ogólny, lepiej podzielić go na kilka mniejszych. W ten sposób krok po kroku możliwe będzie osiągnięcie tego wyznaczonego jako pierwszego. Mniejsze kroczki pozwolą na spokojne, przemyślane działania.

Cele marketingowe – czego powinny dotyczyć?

Dzisiaj poruszamy się w tematyce marketingu internetowego, dlatego skupimy się na aspektach związanych z budowaniem rozpoznawalności w Internecie. Pewnie zastanawiacie się, od czego zacząć? Na czym się skupić? Spokojnie, spieszymy z odpowiedzią. Poniżej znajdziecie najważniejsze aspekty rozbudowy strony.

Wygląd i funkcjonalność

Użytkownicy mogą wybierać spośród niezliczonej liczby witryn internetowych. Jeśli jedna im się nie spodoba, to znajdą inną. Dlatego musicie zadbać o aspekt estetyczny i funkcjonalny. Przyjemna dla oka struktura i łatwa nawigacja na stronie, to coś, co może zadecydować o tym, czy odbiorca zapozna się z zawartością na Waszej stronie, czy może jednak pójdzie do konkurencji.

Optymalizacja SEO/SEM

To kluczowe aspekty, jeśli chodzi o pozyskiwanie ruchu organicznego na stronie. Dzięki dobrej optymalizacji SEO/SEM witryna wyświetla się wyżej w wyszukiwarce, co oznacza, że więcej osób ją zauważy.

SEM skupia się na marketingu w wyszukiwarkach. Obejmuje m.in. płatne reklamy, które pozwalają stronie wyświetlać się wyżej w wyszukiwaniach dla danej frazy. SEO to element SEM – polega na stworzeniu lub optymalizacji istniejącej już zawartości (i parametrów) na stronie.

Działania w obrębie strony, których celem jest uatrakcyjnienie treści na stronie noszą nazwę SEO on-site.

Content Marketing

Na każdej istniejącej stronie znajduje się różnego rodzaju zawartość – i to właśnie nazywamy contentem.

Na czym więc polega content marketing? Odpowiedź jest prosta – na przekazywaniu odpowiedniej treści użytkownikom. Przed odpowiednią treść można rozumieć: merytoryczne i atrakcyjne artykuły blogowe, interesujące opisy produktów itp.

Cele marketingowe – podsumowanie

W dzisiejszym artykule omówiliśmy, jak sformułować cele marketingowe oraz jakie aspekty wziąć pod uwagę przy tworzeniu strategii marketingowej. Macie wiedzę, co i jak zrobić – teraz możecie działać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *