Internet każdego dnia poszerza się o kolejny ogrom treści. Nie jest łatwym zadaniem zapanowanie nad zawartością sieci. Dążymy do tego, aby świat online był regularnie czyszczony z hejtu, agresji, nieprawdziwych informacji. Na straży porządku stoi content moderator. Jego rola jest więc bardzo ważna i zasługuje na chwilę uwagi z naszej strony.
Kim jest content moderator?
Zarządzanie treścią w sieci jest trudnym zadaniem, uzależnionym od wielu dynamicznych czynników i indywidualnych przypadków. Trzeba wykazać się czujnością, sumiennością, elastycznością i kreatywnością. Co dokładnie należy do zadań content moderatora? W jaki sposób zapanować nad morzem treści?
Content moderator to osoba, która ocenia komentarze i inne treści na stronach internetowych, pod kątem przestrzegania netykiety przez użytkowników. Zazwyczaj posiada dostęp do narzędzi technicznych, zarządzania treścią oraz kontami użytkowników na wyższym poziomie niż zwykły odbiorca. Celem jego działań jest zapobieganie trollowaniu, wpisom wywołującym kłótnie, wulgarnym dyskusjom, spamu. Zajmuje się więc usuwaniem lub edytowaniem wpisów, nakładaniem kar na użytkowników niestosujących się do zasad. Czuwa również nad poprawnością językową.
Jak wygląda praca moderatora treści?
Praca jako content moderator często jest łączona z innymi rolami. Najczęściej taka osoba jest jednocześnie copywriterem, ghostwriterem lub content writerem. Nie ma sprecyzowanej jednej ścieżki zawodowej moderatora czy konkretnych wytycznych, co do pełnionych obowiązków. Organizacja zadań zależy od danej firmy i jest ściśle związana z aktywnością dyskusyjną na obsługiwanej stronie.
Nie ma również uniwersalnej drogi edukacyjnej i listy wymaganych kompetencji dla content moderatora. Często są to osoby po studiach filologicznych, ponieważ jedną z pożądanych cech jest poprawność językowa oraz bogaty warsztat pisarski.
Rolę profesjonalnego content moderatora czasami zastępują ochotnicy, wykonujący swoje zadania nieodpłatnie. Mogą to być najbardziej aktywni użytkownicy forum, którzy uzyskali dodatkowe uprawnienia lub osoby zarządzające grupami na Facebooku. Od ochotników nie wymaga się spełnienia żadnych formalnych wymogów.
Przyszłość zawodu
Według wielu prognoz nawet 15% pracowników na świecie straci pracę z powodu automatyzacji do 2030 roku. Jednocześnie tworzą się i rozwijają nowe branże. Standardem staje się więc ciągły rozwój, poszerzanie swoich kompetencji i poszukiwanie nowych możliwości zarobkowych. Jeszcze kilka lat temu można było budować biznes wyłącznie off-line. Obecnie nikt nie wyobraża sobie przedsiębiorstwa, które nie posiada chociażby strony internetowej. Firmy budują swój wizerunek w sieci, ludzie dyskutują i wymieniają poglądy online, szukają rozwiązań swoich problemów w Internecie. Coraz trudniejsze, a jednocześnie istotniejsze staje się stworzenie uporządkowanej strefy online, pełnej kultury i merytorycznych treści. Moderatorzy mają i będą mieli pełne ręce roboty. Z pewnością stale będą tworzyć się nowe miejsca pracy dla moderatorów, wraz z powstawaniem kolejnych firm i portali.
Content moderator – podsumowanie
Podsumowując, zawód związany z porządkowaniem treści w Internecie to bardzo przyszłościowe zajęcie. Stale rośnie liczba stron internetowych. Zależy nam na tym, aby Internet był miejscem, jak najbardziej pozbawionym spamu, trollowania, agresji, kłótni. Dlatego niezwykle istotną rolę pełni content moderator, którego zadaniem jest stałe zwiększanie jakości treści w sieci, nadzorowanie przebiegu dyskusji i komentowania.