Czy warto iść na studia? Najważniejsze plusy i minusy studiowania

Wiele osób uważa, że studia to przedłużenie młodości. Inni z kolei zastanawiają się, czy warto studiować. Kilka lat temu nauka w takiej formie dostępna była dla nielicznych. Dziś taką możliwość ma każdy. Chęć zdobywania wyższego wykształcenia powinna być odpowiedzią na to, czy warto iść na studia. Jednak – jak w przypadku większości decyzji – tutaj również znaleźć można plusy i minusy studiowania.

Czy warto studiować?

Chęć do kontynuowania nauki po szkole średniej jest kwestią indywidualną. Nie jest to łatwa droga, ale na pewno bardzo wdzięczna. Może otworzyć drzwi na przyszłość i ukierunkować na nową karierę zawodową. Lata studiów nie należą do krótkich, lecz dzięki dzisiejszym możliwościom, można połączyć je z pracą lub innymi obowiązkami.

Rodzaje studiów

Studia dzielą się na kilka rodzajów, takich jak:

  • licencjackie lub inżynierskie: studia pierwszego stopnia. Pierwszy krok zaraz po ukończeniu szkoły średniej. Trwają zazwyczaj od 3 lat do 4,5 roku,
  • magisterskie: studia drugiego stopnia, dla osób, które ukończyły studia pierwszego stopnia i pragną uzyskać tytuł magistra. Ten rodzaj dotyczy również studiów inżynierskich i trwa od 1,5 roku do 2 lat,
  • jednolite: studia w tej formie obejmują tylko nieliczne kierunki takie jak: medycyna, psychologia czy prawo. Mogą trwać od 4,5 roku do nawet 6 lat,
  • podyplomowe: nauka dla osób, które ukończyły studia pierwszego lub drugiego stopnia. Jest to dobra forma pogłębiania dotychczasowej wiedzy.

Chcąc studiować, trzeba przygotować się na okres trwania nauki, różny w zależności od wybranego rodzaju studiów.

Tryby studiowania

O tym, czy warto iść na studia może zadecydować tryb, w jakim są one prowadzone. Taka forma zajęć ma duże znaczenie i może być efektywną strategią w kwestii połączenia nauki z prywatnym życiem. Wyróżnić można kilka trybów studiowania, na przykład:

  • stacjonarny: tradycyjna i darmowa forma studiów dziennych, dla osób chcących poświęcić większość czasu na naukę,
  • niestacjonarny: forma weekendowa, idealna do połączenia nauki z pracą. Zajęcia odbywają się tylko w weekend, a pozostałe dni tygodnia można poświęcić na karierę zawodową,
  • dualny: nauka połączona z praktyką. Jest to forma studiów, na których zajęcia praktyczne odbywają się w firmie pracodawcy, współpracującego z uczelnią,
  • hybrydowy: taki tryb studiowania pozwala na naukę teorii w formie zdalnej, a praktyka odbywa się w budynku uczelni,
  • zdalny: coraz częściej wybierana forma, pozwalająca na połączenie pracy z nauką. W przypadku takich studiów, zajęcia odbywają się głównie poprzez platformy online, natomiast egzaminy zaliczyć trzeba osobiście.

Dzięki takiej opcji wyboru, każdy może dostosować formę studiowania pod własne preferencje.

Plusy i minusy studiowania

Nie wątpliwym jest, że studia mają swoje plusy i minusy, które wpływają na decyzje o tym, czy warto studiować.

Plusy studiowania

Przede wszystkim zdobywanie wiedzy, nowych kwalifikacji oraz poszerzanie umiejętności. Zdecydowany krok do zdobycia lepszej pracy. Poznanie nowych osób lub drugiej połówki, to również pozytywna odsłona studiowania. Zdarza się, iż wybór uczelni wiąże się z daleką podróżą. Dzięki temu poznać można nowe miejsca i usamodzielnić się. Oprócz nauki, odbywają się także ciekawe zajęcia dodatkowe lub programy wymiany studentów. Jest to dobry pomysł na spędzanie czasu i zdobywanie nowego doświadczenia.

Przeczytaj także: Darmowe zdjęcia stockowe – skąd je pobrać?

Minusy studiowania

Ceny kierunków zaocznych oraz studiów zdalnych nie należą do najniższych. Ilość nauki może znacznie zniechęcić do studiowania i zabrać jedyny wolny czas. Zdarza się także, że wykładowcy nie są zbyt łaskawi i utrudniają zdawalność egzaminów. Okres studiowania, z jakim trzeba się zmierzyć, też należy do minusów. Lata poświęcone na naukę nie zawsze okażą się dobrym wyborem. Studia daleko od domu wiążą się z kosztem wynajmu mieszkania lub akademika i samodzielnego utrzymania się.

Czy warto iść na studia?

O tym, czy warto studiować powinien decydować indywidualny tok myślenia. Dla jednych będzie to decyzja słuszna, inni uznają studia za stratę czasu. Nie wątpliwym jest jednak to, że zdobycie nowych kwalifikacji to otwarcie drzwi na większe możliwości.

Autor tekstu: Joanna Matysiak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *