Stworzenie krótkiego tekstu, który trafi do klienta i utkwi w jego świadomości, jest, wbrew pozorom, trudną sztuką. Reklama ma przyciągnąć uwagę i zadziałać jak przynęta na rybę. Musi być smakowitym kąskiem dla każdego, kto ją zobaczy. Musi pobudzać apetyt i chwytać. Aby napisać reklamę, która daje efekty, musisz poznać mechanizm, w jaki działa.
Jak działa i jak napisać reklamę?
Odnosząc się do analogii z łowieniem ryb, można rozróżnić dwie reklamy w internecie. Jedne budują świadomość marki u konsumentów, inne sprzedają.
Zanęta
Aby zgromadzić wokół siebie klientów, którzy utożsamiają się z Twoją marką i są nią zainteresowani, musisz się pokazać. Ta forma reklamy ma za zadanie zapadnięcie w pamięć odbiorcy. Bardzo dobrze działają filmy reklamowe i grafiki z krótkim tekstem, który będzie kojarzył się z Twoją firmą.
Jeśli myślisz o bólu głowy, pewnie masz w głowie konkretną nazwę leku, który go zwalcza. Tak właśnie działa reklama. Polega na ekspozycji produktu i tkwieniu w głowie klienta. Masz problem, my mamy rozwiązanie.
Warto pokazywać się w wielu miejscach naraz i budować świadomość marki, bo jak wiadomo już od dawna, klient chętniej wybierze produkt, który zna.
Najskuteczniejsze reklama często nie odsłania wszystkich kart. Budując kampanię reklamową możesz zadać pytanie – chciałbyś poczuć wiosenne powietrze? – nie pokazując przy tym, czego dotyczy reklama. Klienci, którzy ją zobaczą, zapewne odpowiedzą – tak, a jednocześnie będą zainteresowani, o co chodzi. W następnym etapie możesz przedstawić produkt – poczuj wiosnę w swoim domu z nowym odświeżaczem.
Kusząca przynęta
W tym momencie, gdy zanęciłeś i pokazałeś grupie swoich potencjalnych klientów, że masz coś ciekawego w zanadrzu – zbudziłeś ich ciekawość. Teraz możesz użyć przynęty, czyli konkretnego produktu. Wiosenna promocje na odświeżacz powietrze firmy SpringWind. Przynęta ma za zadanie sprzedać i nakłonić klienta do zakupu produktu.
Cele reklamy
- zaistnienie marki w świadomości konsumenta;
- zwiększenie konwersji.
Jak powinna być zbudowana skuteczna reklama?
Dobra reklama powinna w kilku słowach wzbudzać pozytywne emocje i chęć posiadania produktu, który oferujesz. Po pierwsze musisz wiedzieć, do kogo chcesz trafić, po drugie przemówić do niego tak, aby trafić w miejsce, które wzbudza w nim pozytywne emocje. Śmiech i ciekawość to jedne z najsilniejszych bodźców, tak samo jak gniew. Są to pierwotne emocje, które wpływają na nasze zachowanie. Jeśli reklama wywołuje emocje, znaczy, że działa.
W przypadku reklam nastawionych na konwersję ważny jest język korzyści. Skupiając się na zaletach i korzyściach z posiadania Twojego produktu czy skorzystania z usługi, rozwiążesz problem swojego klienta. Zapomnij o reklamie w stylu: nasz super inteligentny odkurzacz. Skup się na tym, co ten odkurzacz może zrobić dla Twojego klienta: spędź więcej czasu z dzieckiem, zapomnij o odkurzaniu.
Jak napisać reklamę – podsumowanie
Podsumowując, skutecznie napisana reklama trafia do klienta i odwołuje się do jego głębokich potrzeb. Jej celem jest zaistnienie w jego świadomości i sprzedaż. Aby to osiągnąć, trzeba testować i wybierać teksty, które przynoszą najlepsze efekty. Pamiętaj, że reklama jak każda inna dziedzina prowadzenia biznesu opiera się na danych, nie na przeczuciu.