Jak oszczędzać pieniądze? Najlepsze sposoby na oszczędzanie

Każdy powinien posiadać oszczędności, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy wszystko drożeje. Jednak samo oszczędzanie nie jest łatwe. Często w życiu pojawiają się nagłe wydatki, a brak silnej woli nie pozwala odłożyć tyle, ile potrzeba. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, jak to zmienić i zaoszczędzić trochę pieniędzy na cięższe czasy lub dla samego siebie.

Jak oszczędzać pieniądze?

Oszczędzanie nie jest łatwe, zwłaszcza dla osób, które mało zarabiają. Niewielka wypłata sprawia bowiem, że pieniądze trzeba odkładać dłużej w mniejszych ilościach. Istnieje wiele mniej lub bardziej efektywnych sposobów na oszczędzanie, oto kilka z nich.

Zapisywanie przyszłych wydatków

Początek oszczędzania zawsze jest trudny. Najpierw należy określić na co, co miesiąc wydawane są pieniądze z budżetu domowego. Dobrym pomysłem jest spisanie wszystkiego w zeszycie lub arkuszu kalkulacyjnym, z podziałem na np. opłaty, żywność, media, rozrywka, kosmetyki itp. Podsumowując, widać ile środków pochłaniają opłaty, a ile faktycznie można zaoszczędzić w kolejnym miesiącu. Czasami można być zaskoczonym kwotą, jaka wydana została w danym miesiącu na różne drobiazgi, bez których można się obejść w kolejnym miesiącu.

Przeczytaj także: Przykłady SEO copywritingu – jak pisać, aby dobrze pozycjonować swoje treści?

Określenie celu lub celów oszczędzania

Oszczędzanie bez określonego celu jest mało motywujące. Każdy człowiek ma inne cele, mogą to być marzenia, które pragnie spełnić. Marzenia są chyba największym motorem napędowym do osiągnięcia swoich zamierzonych finansów. Muszą to być marzenia do zrealizowania, jeśli nie są, trzeba je sobie na nowo skalkulować. Cel oszczędzania musi być gdzieś blisko, na tyle, aby nie zniechęcić się podczas długotrwałego oszczędzania.

Cele nadrzędne – zanim marzenia zaczną być realizowane, należy skupić się na potrzebach bezpieczeństwa, a takie gwarantuje posiadanie funduszu awaryjnego. Zabezpieczenie finansowe na wypadek awarii sprzętu w domu lub utraty pracy jest ważniejsze. Na marzenia zawsze przyjdzie czas.

Systematyczne oszczędzanie

Łatwiej jest odkładać regularnie mniejsze kwoty, niż rzadziej odkładać większe sumy pieniędzy. Dobrze jest mieć oszczędności na tzw. „czarną godzinę”. Dobry pomysł to odkładanie środków na tzw. „rachunki oszczędnościowe”. Dobre konto oszczędnościowe można podzielić na różne cele, a nawet dokonać blokady środków na określony czas. Można też ustawić przelewy automatyczne, dzięki którym określona suma będzie się sama odkładać każdego miesiąca. Nawet osoby zarabiające niewiele mogą oszczędzić w ten sposób dużą sumę w ciągu roku.

Cierpliwość i konsekwencja

Kluczowe w oszczędzaniu są cierpliwość i konsekwencja, ale nie można nauczyć się ich od razu. Trzeba wyciągać wnioski i uczyć się na nich. Jeżeli w pierwszym miesiącu nie udało się osiągnąć planowanej oszczędności, należy wyciągnąć wnioski dlaczego tak się stało, aby w kolejnym miesiącu już nie popełnić tych samych błędów i odłożyć tyle, ile zakładano na początku.

Autor tekstu: Romuald Gruba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *