Artykuły na bloga – jak pisać? 8 praktycznych wskazówek

Teksty branżowe to jeden ze sposobów na podwyższenie konwersji na stronie. Jak pisać artykuły na bloga, aby osiągnąć wyznaczone cele? Mamy 8 praktycznych porad, które pomogą Ci tworzyć skuteczne teksty.

Artykuły na bloga – 8 wskazówek

Dobrze napisany artykuł blogowy powinien:

  • odpowiadać na nurtujące czytelnika pytania,
  • stosownie reprezentować firmę poprzez jakość informacji,
  • pozycjonować stronę w wyszukiwarce.

Frazy kluczowe

Ważny jest zarówno odpowiedni wybór fraz kluczowych, jak i właściwe użycie. Aby zdecydować, które będą odpowiednie, użyj właściwych narzędzi.

Google Trends pokaże Ci, czego szukają w wyszukiwarce Twoi potencjalni klienci. Będziesz więc mógł stworzyć teksty odpowiadające na ich pytania. Planer słów kluczowych pozwoli dobrać frazy odpowiednio do działalności Twojej firmy.

Tworząc artykuły na blog, używaj synonimów fraz kluczowych. Na przykład: „dentysta w Krakowie” i „stomatolog w Krakowie”. Algorytmy wyszukiwarki prawidłowo odczytują wyrazy bliskoznaczne. Ich stosowanie dobrze wpływa na SEO.

Umieszczaj słowa kluczowe w tekście naturalnie i nie za gęsto. Miej na uwadze zasady SEO, ale zawsze pisz z myślą o czytelniku.

Research

Wykonuj research, aby zbadać potrzeby informacyjne odbiorców. Im lepiej zorientujesz się, jakie informacje są cenne dla Twoich czytelników, tym bardziej wartościowy content stworzysz.

Gdy wybierzesz temat, czeka Cię kolejny (jeszcze głębszy) research dotyczący przedmiotu tekstu. Merytoryczny artykuł na blog zawiera wyłącznie sprawdzone informacje. Warto ten fakt zawrzeć w tekście – powołuj się na konkretne statystyki i podawaj nazwy instytucji badawczych. To zwiększy wiarygodność treści.

Artykuły na bloga – konspekt

Zanim napiszesz pierwsze zdania, rozpisz sobie, jakie informacje chcesz zawrzeć w konkretnych akapitach.

Ze skonstruowanym planem tekstu nie musisz czekać na wenę lub nadprzyrodzone moce, które powiedzą Ci, o czym pisać. To pozwoli także trzymać się struktury zgodnej z SEO. Pamiętaj, aby konspekt nie był zbyt szczegółowy ani zbyt ogólny.

Tytuł i wstęp

Poświęć im dużo czasu i energii. Tytuł i lead to pierwsze, z czym zapozna się czytelnik. Napisz je tak, nie zakończył lektury na tym etapie.

Tytuł artykułu blogowego powinien jasno mówić, o czym będzie tekst. Warto umieścić w nim pytanie, które użytkownik może wpisać w wyszukiwarkę (spójrz na tytuł tego artykułu).

We wstępie warto streścić najważniejsze informacje, które zamieścisz w kolejnych akapitach. Nie bój się spoilerów. Internet to nie książka – czytelnik ma na celu jak najszybciej znaleźć odpowiedzi na pytania. Lead nie ma być tajemniczy, ale zawierać to, co najciekawsze. Tylko wtedy jest szansa, że użytkownik zapozna się z treścią.

Konstrukcja

Równie ważna jest przejrzystość tekstu. Twoim zadaniem jest stworzyć artykuł, w którym w kilka sekund można znaleźć interesujący wątek. Aby to zrobić, zadbaj o kilka rzeczy.

Artykuły na bloga – krótkie akapity

Im krótsze, tym lepsze. Umieszczaj najważniejsze informacje na ich początku. W kolejnych częściach wyjaśniaj i rozwijaj myśli.

Poprawna hierarchia nagłówków

H1 powinien pojawić się raz, jako tytuł. Te o wyższych stopniach pełnią funkcję śródtytułów. Nagłówki z wyższą liczbą uszczegóławiają treść tych o niższym stopniu.

Spójrz na punkt 5. w tekście, który czytasz: śródtytuł Konstrukcja zapisany jest za pomocą H3. Krótkie akapity i poprawna hierarchia nagłówków to elementy składające się na konstrukcję tekstu, dlatego użyliśmy nagłówków H4.

Neutralny styl

Tak samo jak akapity, zdania w artykule na blog nie powinny być zbyt długie. Szukaj okazji, by z wielokrotnie złożonych konstrukcji zrobić kilka prostszych. Twoi czytelnicy łatwiej będą przechodzić przez kolejne części tekstu.

Nie używaj potocznego słownictwa i zrezygnuj z terminów specjalistycznych. Jeśli piszesz tekst dla ekspertów, możesz sobie pozwolić na trudniejsze słowa. Mimo to zasada numer 1 brzmi: im prościej, tym lepiej.

Otoczenie tekstu

Zadbaj o to, co wiąże się z tekstem, ale nie jest jego treścią. Stwórz meta tytuł (do 70 znaków) i meta opis (120-170 znaków). Wpływają one na wygląd strony w wynikach wyszukiwania. Od tego może zależeć klikalność.

Warto umieścić w tekście odnośniki do innych, powiązanych tematów na blogu. Linkowanie wewnętrzne zwiększa funkcjonalność strony z perspektywy użytkownika i w ocenie robotów.

Poprawki

Po napisaniu artykułu na blog powinieneś go ponownie przeczytać. Wychwycisz błędy i niezgrabne sformułowania. Zrób to jednak po pewnym czasie – dzięki temu nabierzesz dystansu do stworzonej przez siebie treści. To pozwoli Ci obiektywnie spojrzeć na tekst.

Artykuły na bloga – podsumowanie

Podsumowując, ciekawa i użyteczna treść buduje ekspercką pozycję firmy. Dobrze skonstruowane artykuły na blogu podwyższają zatem pozycję w wyszukiwarce. To wpływa na ruch na stronie – więcej czytelników zapoznaje się z blogiem i ofertą. Dlatego profesjonalne teksty blogowe to podstawa skutecznego marketingu w sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *