Zapewne wielu z nas spotkało się z takim określeniem jak linkowanie wewnętrzne. Jest to dobry sposób na poprawę widoczności stron internetowych w wyszukiwarkach Google. Jednak aby uzyskać taki efekt, warto dokładniej zapoznać się z tego typu procedurą. Na czym dokładnie polega linkowanie wewnętrzne?
Linkowanie wewnętrzne – definicja
Czy zastanawiałeś się może, jaką funkcję pełnią odnośniki widoczne na danej stronie internetowej? Linkowanie wewnętrzne to jedno z podstawowych zagadnień optymalizacji SEO. Polega ono na zamieszczaniu na określonej witrynie linków przekierowujących do konkretnej treści.
Przykładem linkowania wewnętrznego może być link umieszczony w zdaniu artykułu wprowadzającego do copywritingu: istotne znaczenie w copywritingu ma użycie odpowiednich fraz kluczowych.
Kliknięcie linku z napisem frazy kluczowe przekierowuje użytkownika na daną stronę internetową, na której widnieje artykuł wprowadzający do takiego zagadnienia, jak słowa kluczowe.
Rodzaje linkowania
Wyróżniamy linkowanie zewnętrzne oraz wewnętrzne. Różnica między dwoma wymienionymi typami polega na tym, iż linkowanie zewnętrzne przekierowuje użytkownika do innej strony. Linkowanie wewnętrzne prowadzi do części witryny, po której porusza się w danym momencie użytkownik.
Linkowanie wewnętrzne – funkcje
Skorzystanie z opcji linkowania wewnętrznego przynosi zatem wiele pozytywnych korzyści. Wśród nich możemy wyróżnić takie zalety jak:
- Łatwość poruszania się po stronie – użytkownicy szukają konkretnych informacji. Dlatego linkowanie wewnętrzne zdecydowanie ułatwi ruch na stronie, umożliwiając czytelnikom odnalezienie interesujących zagadnień.
- Zachęcenie do pozostawania na stronie – linkowanie powoduje zainteresowanie odbiorców poszczególnymi treściami poprzez zachęcenie do przejścia na daną witrynę za pomocą odpowiedniego linku. Najczęściej jest to odnośnik zawierający całkiem nowe i nieznane informacje, co wzbudza ciekawość. Z tego powodu może wzrosnąć liczba odwiedzin na danej witrynie.
- Odpowiedni ranking w wyszukiwarce Google – linkowanie wpływa na widoczność strony internetowej lub bloga firmy w wyszukiwarce Google.
Linkowanie wewnętrzne – jak wykonać?
Aby linkowanie wewnętrzne przyniosło zamierzony efekt, warto zapoznać się z pewnymi regułami. Zasady te znajdziesz poniżej.
- Nie nadużywaj linków – zastosowanie dużej liczby linków nie jest najlepszą opcją. Zbyt duża liczba odnośników bez wątpienia utrudni poruszanie się po witrynie.
- Stosuj odpowiednie wtyczki – aby zachęcić użytkownika do czytania treści na danej stronie, warto zastosować box typu To może Cię zainteresować lub Zobacz również.
- Umieszczaj linki w artykułach – taka reguła zachęci do przeczytania tekstu, zawierającego przekierowanie do innych stron.
- Staraj się nie ograniczać wyłącznie do fraz kluczowych – linkowaniu powinny zostać poddane nie tylko słowa kluczowe, ale adresy URL, brak dopasowania, czyli zdanie typu Dowiedz się więcej, tytuł artykułu lub nazwa marki.
- Zadbaj o naturalność i przejrzystość linku – nazwa linku powinna być zrozumiała dla odbiorców.
- Umieszczaj linki w odpowiednich tekstach – artykuły, w których zamieszczamy linki, powinny być merytoryczne, interesujące oraz zawierać rzetelne informacje.
Podsumowanie
Podsumowując, kluczem efektywnego pozycjonowania stron internetowych jest linkowanie. Polega ono na zamieszczaniu odnośnika, którego nazwą może być słowo kluczowe, tytuł/hasło lub adres URL. Linkowanie nie tylko umożliwia skuteczne pozycjonowanie strony, zwiększając jej popularność poprzez poszerzenie liczby obserwatorów. Jednak aby uzyskać wymieniony efekt, warto zapoznać się z zasadami prawidłowego linkowania. Dlatego, jeśli chcesz budować pozytywny wizerunek swojej firmy, nie czekaj, zastosuj linkowanie!