W obecnych czasach niemal każdy z nas posiada komputer czy laptop. Posługujemy się nimi nieustannie, służą nam jako rozrywka, ale również przydatny w życiu zawodowym sprzęt. Nic więc dziwnego, że chcemy, by system w naszym laptopie działał jak najsprawniej. Dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytanie, który z nich jest lepszy – macOS czy Windows? Przekonaj się!
MacOS vs Windows – czym się różnią?
Podstawową różnicą jest oczywiście rodzaj komputera, od którego zależy również wybór systemu. MacOS jest bowiem przystosowany do sprzętu firmy Apple, z kolei Windows stworzony został przez Microsoft. Każdy z nich posiada swój unikatowy interfejs i design. Najnowsza odsłona Windowsa jest bardzo nowoczesna i minimalistyczna m.in. dzięki centrowanemu menu Start czy przejrzystym oknom. Natomiast macOS jest wierny swojej estetyce i kontynuuje prosty, elegancki design. Oba systemy różnią się też obsługą – posiadają inne skróty klawiszowe, odmienne sposoby posługiwania się gładzikiem i gestami czy zupełnie różny schemat aktualizacji systemowych.
Co łączy oba systemy?
Choć różnic jest zdecydowanie więcej, oba systemy mają też punkty wspólne. Zarówno macOS, jak i Windows posiadają pakiety biurowe, takie jak edytor tekstowy czy arkusz kalkulacyjny. Pierwszy oferuje je jednak całkowicie za darmo, podczas gdy za programy Microsoft Office musimy zapłacić dodatkowo. W przypadku instalacji oprogramowania każdy komputer z systemem macOS jest gotowy do użytku niemal od razu, podobnie jak laptop z systemem Windows, którego konfiguracja jest równie krótka i nieskomplikowana. Komputer PC bez zainstalowanego jeszcze Windowsa wymaga jednak dużo więcej czasu oraz energii, zanim będzie w pełni sprawny. Mimo pewnych podobieństw na razie w starciu macOS vs Windows na prowadzenie wychodzi więc pierwszy z nich.
macOS – zalety
Jednym z największych plusów systemu macOS jest stabilność jego działania oraz optymalizacji. MacOS jest bardzo intuicyjny, choć dostosowany tylko do komputerów marki Apple, dlatego zarówno software, jak i hardware są ze sobą w pełni kompatybilne. To z kolei przekłada się na szybkość i efektywność pracy.
Kolejną zaletą jest częstotliwość aktualizacji – system macOS dokonuje ich raz do roku. A kto wygrywa pod kątem bezpieczeństwa – macOS czy Windows? Okazuje się, że to właśnie pierwszy z nich jest dużo bezpieczniejszy, bo macOS to system zamknięty. Dopuszcza więc instalację wyłącznie zweryfikowanych przez siebie programów, co dla jego użytkowników oznacza dużo większy komfort.
Przeczytaj również: iOS czy Android? Różnice, wady i zalety
Windows – zalety
Ale Windows dla wielu osób zyskuje właśnie dzięki swojej otwartości. Nie ma on bowiem problemu z zainstalowaniem dowolnej aplikacji, więc biblioteka programów w tym systemie jest znacznie większa niż ta w macOS. Windows jest też bardziej uniwersalny i może działać niemal na każdym sprzęcie, zapewniając konsumentom większą dowolność.
Jak natomiast wypada kwestia codziennego użytkowania w zestawieniu macOS vs Windows? Windows dominuje dzięki szerszemu wyborowi narzędzi biznesowych i inżynierskich. Jest też zoptymalizowany pod względem wszelakich konfiguracji sprzętowych, dzięki czemu pozwala na płynne użytkowanie nawet na mniej potężnych komputerach.
MacOS czy Windows – co wybrać?
Podsumowując, wybór między obydwoma systemami w głównej mierze zależy od preferencji użytkownika. Jak więc odpowiedzieć na pytanie macOS czy Windows? Porównując dosyć uniwersalne cechy, łatwo dojść do wniosku, że oba oprogramowania znacznie się różnią i sprawdzą się w zupełnie innych okolicznościach. Tak jak Windows zdecydowanie wygrywa pod kątem kompatybilności z oprogramowaniem oraz większą dowolnością, tak macOS wypada dużo lepiej w kwestii bezpieczeństwa czy integracji z innymi urządzeniami, choć tylko tymi spod szyldu firmy Apple. Odpowiedź brzmi więc następująco: jeśli jesteś osobą poszukującą systemu otwartego na konfiguracje sprzętowe oraz szeroki wybór, Windows będzie odpowiednią decyzją. Jeżeli cenisz sobie jednak wysoką integrację urządzeń i intuicyjność – wybierz system macOS.
Autor tekstu: Katarzyna Kujawa
Jest początkującą copywriterką i absolwentką studiów Wiedzy o Teatrze na Akademii Teatralnej w Warszawie. Głównymi obszarami jej zainteresowań są kino, teatr oraz szeroko pojęta sztuka. Jej recenzje pojawiły się w Dzienniku Teatralnym, a przez kilka lat publikowała też teksty o walorach edukacyjnych filmów. Jako copywriterka stawia na dokładność i rzetelność, jest też wyczulona na punkcie poprawności językowej. Każdą wolną chwilę stara się poświęcać swoim zwierzętom – kotce Dori i psu Zefirowi.