Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na skuteczne pozycjonowanie stron. Do takich uwarunkowań zaliczamy odpowiedni dobór fraz kluczowych oraz linkowanie wewnętrzne. Innym, ważnym aspektem jest opis zachęcający do wejścia na stronę. W niniejszym artykule dowiesz się, na czym polega meta description, jak go tworzyć oraz jaką pełni funkcję w pozycjonowaniu.
Meta description – czym jest?
Meta description to krótki opis, widniejący w linkach stron pod ich tytułem w wyszukiwarce Google. Przede wszystkim optymalna liczba znaków dla tego typu tekstu powinna wynosić 150-160 zzs. Głównym celem meta description jest informacja na temat treści strony oraz zainteresowanie odbiorców. Dla ułatwienia poniżej przedstawiamy przykładowy meta description.
Kancelaria adwokacka Nowak & Małkiewicz
Zespół wykwalifikowanych i doświadczonych adwokatów zaprasza. Tanie i skuteczne porady prawne w zasięgu ręki. Sprawdź!
Tekst zaznaczony czerwonym kolorem to meta description. Jak widzimy, jego treść nie tylko dostarcza informacji na temat rodzaju usługi, ale zachęca użytkowników do odwiedzenia witryny.
Meta description – jak tworzyć?
Tworząc meta opis, należy zatem zapoznać się z kilkoma regułami, które ułatwią sporządzenie przejrzystego i przyciągającego uwagę odbiorców tekstu. Poniżej przedstawiamy wskazówki, które pomogą Ci stworzyć odpowiedni meta opis.
- Nie nadużywaj słów kluczowych – pisząc meta opis, możemy dodawać słowa kluczowe. Jednak należy ograniczyć ich ilość.
- Zachęć odbiorców – bardzo ważnym aspektem jest zachęcenie użytkowników do odwiedzenia witryny. Jednak tego typu treści nie powinny być nachalne. Wobec tego należy ograniczyć się do wypowiedzi, mającej charakter propozycji. Przykładowe zwroty to „zobacz!”, „sprawdź!”, „wejdź!”.
- Podkreśl zalety – pisząc meta opis, warto więc wspomnieć o korzyściach, jakie zyska użytkownik, przechodząc na daną witrynę.
- Dopasuj treść opisu do strony – treść, znajdująca się w meta opisie powinna być adekwatna do zawartości strony. Pisząc tego typu tekst, należy tworzyć treść zgodną z tematyką strony.
- Zwracaj się bezpośrednio do odbiorcy – tworząc meta opis, należy zwracać się bezpośrednio do użytkownika. Tego typu tekst powinien mieć charakter ekspresywny, wpływający na odbiorcę.
- Określ parametry techniczne – w niektórych przypadkach wskazane jest umieszczenie w meta opisie parametrów technicznych oferowanych produktów takich jak marka lub cena.
Meta title
Nieco innym pojęciem jest meta title. Meta title to zatem tytuł podstrony, w którym należy zamieścić frazę kluczową. Przede wszystkim optymalna długość tytułu powinna wynieść 70-80 zzs. Poniżej przedstawiamy przykładowy meta title.
Profesjonalny salon fryzjerski Ślusarczyk
Najlepsze usługi fryzjerskie w Twojej okolicy. Strzyżenie męskie już od 15 zł. Sprawdź!
Fragment podkreślony czerwonym kolorem to zatem meta title. Jak widzimy, w tytule obecna jest fraza kluczowa, która brzmi „profesjonalny salon fryzjerski”.
Podsumowanie
Podsumowując, meta description to krótki opis, wyświetlający się na danej stronie podczas wyników wyszukiwania w wyszukiwarce Google. Jego celem jest bez wątpienia zachęcenie użytkowników do odwiedzenia danej witryny. Innym pojęciem jest meta title, czyli tytuł danej podstrony. Odpowiedni meta opis to klucz do efektywnego pozycjonowania, dlatego warto zapoznać się z regułami tworzenia tego typu tekstu.