Metoda ALPEN, czyli jak skutecznie zarządzać swoim czasem

Efektywne organizowanie swojego czasu i sprawne wykonywanie zaplanowanych zadań to umiejętności, które w dzisiejszym świecie są na wagę złota. Na szczęście, istnieje wiele technik, dzięki którym można skutecznie nauczyć się gospodarować czasem. Na czym polega metoda ALPEN i jak ułatwia ona życie?

Zarządzanie czasem – po co?

Nie da się ukryć, że tempo naszego życia jest zawrotne, nasz umysł – stale przebodźcowany, a presja osiągania wyników ciąży nad nami jak czarne widmo. W natłoku codziennych obowiązków nieraz gubimy się, odczuwamy brak energii i spadek motywacji. Nauka efektywnego gospodarowania sobą w czasie to remedium na wiele tych bolączek oraz… klucz do wydłużenia doby.

Metoda ALPEN – skuteczny sposób planowania

Niemiecka metoda ALPEN jest jedną z najprostszych i najskuteczniejszych technik gospodarowania czasem, o ile stosuje się ją regularnie. Składa się z 5 etapów planowania, a wszystko, czego potrzebujesz to: kartka, długopis i 15 minut przy porannej kawie.

ETAPY CZYNNOŚĆ
1.     Aufgeben – zadania Wypisanie wszystkich zadań, które należy wykonać danego dnia (nawet tych najdrobniejszych jak np. wyniesienie śmieci, odbiór paczki itp.) oraz zadań zaległych.
2.     Lange Shatzen – szacowanie długości Określenie dokładnej, realnej ilości czasu, jaki jest potrzebny na wykonanie obowiązków – najlepiej w minutach, odnosząc się do poszczególnych zadań.
3.     Pufferzeiten einplanen – planowanie przerw Wyznaczenie ilości czasu, jaki zamierzamy poświęcić na przerwy i odpoczynek plus zapas czasowy na zdarzenia nieplanowane (np. korek w drodze do domu, wizyta sąsiadki itp.).
4.     Entscheidungen treffen –

wyznaczanie priorytetów

Ustalenie kolejności realizacji zadań pod względem ich ważności i pilności, uwzględniając czas wykonania.
5.     Nachkontrolle – kontrola Kontrola postępów: odhaczanie zadań wykonanych i weryfikacja czasu, jaki pozostał na realizację reszty obowiązków z listy.

Metoda ALPEN wymaga precyzji i sumienności: dokładnego wyliczenia rodzajów aktywności i wartości czasowych oraz uwzględnienia tzw. buforu czasowego na sytuacje nagłe i nieprzewidziane. Dzięki niemu jesteśmy w stanie przesunąć w czasie realizację danego zajęcia i jednocześnie zdążyć z jego wykonaniem w oczekiwanym terminie.

Monitoring postępów pozwala ustalić, dlaczego nie wszystko poszło zgodnie z harmonogramem oraz gdzie popełniliśmy błędy podczas planowania. Świadome, konsekwentne działanie oraz brak przypadkowych decyzji wskazują prostą drogę do celu, dając poczucie racjonalnego gospodarowania upływającym czasem.

Metoda ALPEN – zarządzanie czasem i własnym potencjałem

Systematyczna praca z metodą ALPEN to inwestycja na lokacie długoterminowej. Oprócz tego, że porządkuje życie codzienne, to również wprowadza szereg pozytywnych zmian. Jakie dokładnie?

  • oszczędność czasu, pieniędzy, energii;
  • terminowość, elastyczność;
  • spokój ducha i komfort psychiczny zamiast: chaosu, nieustannego poczucia braku czasu i zmęczenia;
  • większa produktywność, motywacja wewnętrzna, mobilizacja, satysfakcja, poczucie skuteczności i sprawczości;
  • ćwiczenie asertywności (opieranie się tzw. „okazjom” i dystraktorom),
  • rozwiązywanie problemów tu i teraz (np. poprzez delegowanie zadań);
  • odroczona gratyfikacja – umiejętność czerpania przyjemności z zaplanowanych chwil odpoczynku.

Metoda ALPEN to świetne narzędzie do walki z prokrastynacją, niską samooceną i brakiem wiary w swoje możliwości. Analizując jej efekty, jesteśmy w stanie lepiej rozumieć siebie i mechanizmy psychologiczne, które nami kierują na co dzień. Pomaga ona uporać się z frustrującymi, stale odkładanymi zadaniami oraz pochylić się nad słabszymi stronami. Ale to także skarbnica wiedzy na temat naszych mocnych stron i zalet, o których istnieniu do tej pory mogliśmy nawet nie zdawać sobie sprawy.

Metoda ALPEN – w drodze na szczyt

Umiejętność zarządzania czasem i własnymi zasobami to znacznie więcej niż 15 minut dziennie przy porannej kawie. To małe kroki, które organizują najbliższą nam rzeczywistość, wzmacniają charakter oraz uczą „przetrwania” sytuacji trudnych i nieprzyjemnych. Regularnie stosowane wspierają rozwój osobisty, a w szerszej perspektywie nadają życiu pożądany kierunek i poprawiają jego jakość.

Autor tekstu: Paulina Miklaszewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *