Pozycjonowanie co to jest i jak działa?

Wyszukiwarki pomagają użytkownikom w znalezieniu przydatnych i wiarygodnych informacji, bez tracenia czasu na zbędne poszukiwania wśród treści o podobnej tematyce. Jeśli więc chcemy, by nasza strona stała się widoczna i odwiedzana przez czytelników czy klientów, pozycjonowanie witryny staje się koniecznością.

Co to jest pozycjonowanie?

Pozycjonowanie jest procesem, który ma prowadzić do zwiększenia widoczności stron internetowych w wyszukiwarkach. W jego skład wchodzą m.in. działania takie jak audyt seo, link buliding, content marketing, analityka internetowa czy znaczniki google oraz wiele innych. Obecnie, jest to jedna z najpopularniejszych, najtańszych i najbardziej opłacalnych form generowania ruchu w serwisie.

Znajdując się w pierwszej dziesiątce miejsc w wyszukiwarce, strona staje się bardziej widoczna dla użytkowników. Dzięki temu z kolei, m.in.:

  • zyskuje wiarygodność i zaufanie wśród klientów,
  • wzrasta ruch organiczny,
  • zwiększa się liczba potencjalnych klientów,
  • rośnie sprzedaż, a wraz z nią również przychód,
  • mogą zmniejszyć się koszty związane z reklamą.

Dlaczego pozycjonowanie jest ważne?

Istnieje wiele stron internetowych, które dotyczą tych samych rzeczy. Nie wszystkie z nich jednak zawierają treści, których oczekują użytkownicy. Dzięki pozycjonowaniu, Google sortuje strony według przydatności. Wobec tego odbiorcy otrzymują jak najbardziej trafne pozycje, zwierające rzetelne, wartościowe oraz aktualne informacje. Ponadto, pochodzą one z zaufanych źródeł, nie zawierają spamu ani nie są duplikatami treści. Same witryny internetowe są zaś odpowiednio zoptymalizowane i jak najbardziej przyjazne dla użytkownika.

Co wpływa na pozycjonowanie?

Na pozycjonowanie strony internetowej wpływa wiele czynników oraz działań. Nie wszystkie z nich jednak znamy, gdyż większość z nich stanowi tajemnicę Google. Niemniej jednak, z obserwacji oraz doświadczenia, można wziąć pod uwagę kilka istotnych rzeczy, od których zależeć może widoczność w wyszukiwarkach.

  • Słowa kluczowe – powinny znaleźć się w tytule, wstępie, nagłówku H1, a także w treści. Same teksty zaś muszą zawierać wartościowe informacje, przejrzystą strukturę oraz być napisane poprawnym językiem i nie zawierać błędów.
  • Linki wychodzące – powinny kierować do zaufanych stron o wysokim autorytecie. Ponadto, ważne jest także, by powiązać je tematycznie z treścią, w której się znajdują.
  • Linki przychodzące – należy unikać takich linków, które są sztucznie generowane i pochodzą ze stron o niskiej jakości.
  • Linkowanie wewnętrzne – odpowiednio dodane linki wewnątrz witryny wspierają nawigowanie na stronie i sprawiają, iż jej struktura jest bardziej przejrzysta.
  • Szybkość strony – otwieranie się witryny bez opóźnień oraz szybkie ładowanie plików graficznych ma duże znaczenie w widoczności strony w wyszukiwarce.
  • Dane strukturalne – dzięki mikrodanym wyszukiwarka może lepiej sklasyfikować tematykę strony. Dodatkowo, wyniki, które zawierają rich snippet, chętniej klikamy.
  • Certyfikat SSL – dla Google’a ważne jest bezpieczeństwo strony, dlatego faworyzuje witryny, które posiadają certyfikat SSL.

Jak pozycjonować stronę?

Pozycjonowanie strony to proces długotrwały i wymagających dużego nakładu pracy. Chcą się znaleźć jak najwyżej w rankingach, trzeba pamiętać, że to użytkownicy są najważniejsi. Zamieszczane przez nas informacje muszą więc być przydatne, ciekawe i jak najlepiej odpowiadać na pytania odbiorców. Sama strona zaś powinna mieć przejrzystą strukturę, być bezpieczna i intuicyjna w poruszaniu się po niej. Wszystko po to, by jak najbardziej sprostać oczekiwaniom odbiorców.
Jednocześnie trzeba więc mieć na uwadze, iż do torowania sobie pozycji w wyszukiwarce nie powinno się stosować sztuczek, trików czy manipulowania rankingami. W dłuższej perspektywie bowiem nie ma innego rozwiązania poza rzetelną pracą, mającą na celu zwiększenie wartości strony. Tylko tak może ona stać się przydatna dla użytkowników – a to jest przecież dla Google najważniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *