Praca zdalna czy stacjonarna? Lista wad i zalet

Po czasie pandemii, która rozpowszechniła tak zwany „home office”, wielu ludzi nie zdecydowało się na powrót do biur i klasycznego trybu życia. A Ty którą opcję preferujesz – pracę zdalną czy stacjonarną? Wybierz formę pracy, która jest dla Ciebie najlepsza, zapoznając się z listą wad i zalet obu opcji.

Praca zdalna

W uproszczeniu jest to praca, którą możesz wykonywać na odległość, bez konieczności kontaktowania się z pracodawcą w sposób bezpośredni. Wystarczą do tego środki komunikacji takie jak poczta elektroniczna, telefon lub komunikatory internetowe.

Zalety

Elastyczny grafik dobierany do własnych potrzeb

Praca zdalna daje możliwość indywidualnego wyboru dokładnego czasu pracy i jej długości, co przynosi następujące korzyści:

  • szansę na lepsze planowanie życia prywatnego – wynikającą z mniejszych ograniczeń czasowych;
  • większe skupienie na własnym rozwoju – większa ilość wolnego czasu sprzyja rozwijaniu zainteresowań niezwiązanych bezpośrednio z pracą;
  • możliwość pracy w więcej niż jednym miejscu czy zawodzie – dzięki internetowi, który zapewnia łatwiejszy dostęp do większej ilości firm lub potencjalnych klientów.

Dowolne miejsce pracy

Może to być każde pomieszczenie w domu, ale także nawet ogród, park czy kawiarnia, zależnie od Twoich preferencji. Dodatkowo ta forma pracy daje możliwość podróżowania i właśnie ten czynnik dla wielu osób jest decydującym, kiedy stają przed wyborem, czy wolą pracę zdalną, czy stacjonarną. Co więcej opcja pracy z domu jest dużym ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych, które nie mają dzięki temu problemów z dotarciem w inne miejsce.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Wynikająca z braku marnowania czasu na dojazd do biura i powrót z niego, a także braku konieczności płacenia za transport – komunikację miejską lub paliwo w przypadku samochodu osobowego.

Brak konieczności współpracy z innymi ludźmi

Duża zaleta dla osób preferujących pracę samodzielną oraz introwertyków, dla których praca w biurze i duża ilość interakcji międzyludzkich jest obciążeniem emocjonalnym. Forma ta przyczynia się do zmniejszenia stresu i zapewnia lepsze warunki pracy także osobom z fobią społeczną.

Wady

Konieczność posiadania własnej samodyscypliny

Ten rodzaj pracy może być nieefektywny dla osób mających problemy z samokontrolą i utrzymaniem skupienia, ponieważ nie otrzymują one żadnej presji zewnętrznej i muszą same zmotywować się do wykonania konkretnych zadań.

Niewiele interakcji międzyludzkich

Może przyczynić się do odizolowania społecznego i zwiększenia lęku społecznego w przypadku ludzi niemających relacji z innymi w życiu prywatnym. Nie sprawdzi się również w przypadku osobowości ekstrawertycznych, którym będzie niezwykle brakować interakcji międzyludzkich i będą odczuwać znudzenie, a nawet brak poczucia realizowania się zawodowo.

Przeczytaj także: Naming, czyli jak wymyślić dobrą nazwę firmy?

Naruszenia balansu pomiędzy życiem prywatnym a pracą

Ryzyko wystąpienia jest dosyć wysokie, zwłaszcza w przypadku pracy w miejscu zamieszkania.

Problemy z komunikacją

Mają szansę wystąpić ze względu na ograniczoną możliwość kontaktu z osobami pracującymi nad tym samym projektem oraz różnego rodzaju awarie lub usterki systemów komunikacyjnych i powodować brak możliwości koordynacji.

Praca stacjonarna

Jest to rodzaj pracy wykonywanej w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, najczęściej w siedzibie pracodawcy. Czyli w praktyce głównie w biurze w otoczeniu innych pracowników.

Zalety

Środowisko lepiej dostosowane do pracy

Ta forma pracy przebiega w biurach lub budynkach specjalnie przystosowanych do konkretnych zadań, na przykład odpowiednio wyposażonych, co daje nam lepszy dostęp do niezbędnych przedmiotów i nie musimy zapewnić ich sobie sami. Łatwiej jest także kontrolować poziom hałasu oraz oświetlenia niż w innych miejscach, domach czy mieszkaniach, gdzie nie zawsze mamy takie możliwości.

Więcej interakcji międzyludzkich

Występuje opcja bezpośredniej koordynacji ze współpracownikami, a także większe poczucie przynależności ze względu na to, że większość osób pracuje w jednym miejscu.

Większe oddzielenie życia prywatnego od pracy

Dzięki temu, że do pracy udajemy się w inne miejsce niż to, w którym mieszkamy i w którym zachodzi nasze życie prywatne oraz mamy także specjalnie wygenerowany czas, określony z góry, dzięki któremu łatwiej jest nie przekraczać granicy i zakończyć pracę o konkretnej porze.

Wady

Brak elastyczności w planowaniu czasu

Wynika z konieczności dojazdu do biura i spędzenia tam konkretnej ilości czasu, najczęściej narzuconej przez pracodawcę.

Niewielka ilość czasu na życie prywatne

Z tego powodu niestety praca stacjonarna także może się przyczyniać do zaburzenia balansu pomiędzy życiem prywatnym a pracą.

Większy stres

Związany między innymi z koniecznością poświęcaniu uwagi własnemu wyglądowi i sposobowi, w jaki ludzie nas odbierają. Co więcej, w tej formie występuje wyższe ryzyko wystąpienia toksycznych relacji i w momencie wystąpienia mogą one mieć większy wpływ na życie człowieka niż w przypadku formy zdalnej.

Praca zdalna czy stacjonarna – podsumowanie

Obie opcje mają wiele wad i zalet. Zadbaj o to, aby wybrać tę, która najbardziej pasuje do twojej osobowości i stylu życia, dzięki czemu pomoże Ci zachować produktywność i osiągnąć Twoje cele.

Autor tekstu: Adrianna Wiecheć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *