Obecna praca wydaje Ci się mało satysfakcjonująca i męcząca? Odczuwasz wypalenie zawodowe? Czujesz, że nie możesz rozwinąć skrzydeł, a Twoje samopoczucie podupada? Nie martw się! Z myślą o zmianie zawodu boryka się więcej osób niż jesteś to sobie w stanie wyobrazić. Ty również możesz to zrobić. Poniżej przedstawiamy sprawdzony przepis na zmianę zawodu. Czytaj dalej!
Psychologiczny aspekt przebranżowienia się
W każdym z nas drzemie poczucie samorealizacji, dążenia do swoich celów i marzeń. Jednym z nich jest pracowanie w wymarzonym zawodzie. Wówczas czujemy radość oraz spełnienie, a zarazem ciągle chcemy podnosić swoje kwalifikacje i uczyć się nowych rzeczy. Jak mawiał Konfucjusz: „Wybierz pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu”. Czy jednak zawsze tak to wygląda?
Zdarza się często, że miniemy się ze swoim powołaniem bądź skończymy kierunek studiów, po których ciężko nam odnaleźć się zawodowo. A co w sytuacji, jeżeli nagle zainteresuje nas jakaś branża bądź dziedzina, którą zaczniemy zgłębiać? Może się też zdarzyć, że obudzi się w nas wewnętrzny głos naszej pasji i predyspozycji, które czuliśmy od dawna podskórnie, lecz mieliśmy wątpliwości czy uda nam się w nich zrealizować. Zatem czemu nie wyjść ze strefy komfortu i rozpocząć nową, pełną wrażeń przygodę? Poznaj receptę, dzięki której będziesz wiedział, jakie kroki masz poczynić. Gotowy? Do dzieła!
Przeczytaj także: Nagłówki w artykule – jak je poprawnie stosować?
Konfrontacja z samym sobą, czyli zmiana zawodu
Przebranżowienie się to nie zakup nowego modelu smartfonu czy dylemat, który kierunek wybrać na lipcowy urlop. To poważna i niełatwa sytuacja, której z pewnością może towarzyszyć stres czy niepewność. Pamiętaj jednak, że to nie oznaka słabości. W końcu ludźmi kierują różne emocje – to zupełnie normalne i naturalne. Nie wyłączysz ich na zawołanie, jak komputera po skończonej pracy. Musisz jednak okiełznać negatywne emocje i zagrać im na nosie motywacją i walką o siebie. Spraw, aby Twój scenariusz zawodowy stał się osobistym arcydziełem. Zapytasz, jak to zrobić, jak zacząć? Czytaj dalej, a poznasz cenne porady, które rozjaśnią Twoje wątpliwości.
Jak się przebranżowić?
To z pewnością nie łatwe zadanie, ale nie nieosiągalne. Czeka Cię proces, przez który będziesz musiał przejść. Poniżej przedstawiamy procedurę na oryginalny sznyt, który pomoże Ci w nabyciu właściwych cech i przybliży do nowej pracy.
Co musisz wziąć pod uwagę, jeśli chcesz się przebranżowić:
- przejrzenie i przeanalizowanie ofert pracy – dowiesz się wówczas, co obecnie postuluje rynek pracy oraz które zawody są przyszłościowe,
- zasięgnięcie opinii ekspertów – skorzystaj z przeglądu kompetencji oraz predyspozycji za pomocą Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Otrzymasz informacje o topowych branżach i zapotrzebowaniu,
- udział w targach pracy z branży, która Cię interesuje – porozmawiasz z renomowaną osobą, która przedstawi Ci ofertę, szczegóły środowiska pracy oraz na co musisz się przygotować,
- spotkanie z doradcą zawodowym – skoryguje on Twoje kompetencje,
- skonfrontuj się z samym sobą – odpowiedz sobie na szereg pytań takich jak: Co mnie interesuje? W czym chcę się rozwijać? Co sprawia mi trudność, a w czym jestem mocny? Czy nowa praca jest na pewno dla mnie? Czy się w niej odnajdę? To najistotniejszy element całego procesu,
- podjęcie edukacji i nabycia nowych umiejętności – dowiedz się, w jakim zakresie musisz zgłębić wiedzę,
- realizacja certyfikowanych kursów, nie tylko tych internetowych, ale również państwowych,
- ustalenie planu działania.
Zmiana zawodu – podsumowanie
Jak mawiał Tom Hanks w filmie Forrest Gump: „Życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz, co Ci się trafi”. Tytułowy bohater mimo niskiego IQ w perfekcyjny sposób sprawdził się w niejednej dziedzinie. Jak sobie coś postanowił, dążył do tego za wszelką cenę. Napotykał po drodze trudności, ale nie poddawał się. Ty musisz zrobić to samo. Mimo, że pieniądze są bardzo ważne, nie stawiaj ich na pierwszym miejscu, gdy zmieniasz pracę. Z czasem w miarę rozwoju zawodowego w nowej, wymarzonej pracy te kwestie będą prosperować, a Ty będziesz robić to co lubisz. Kto wie, może nałowisz tyle sukcesów co Forrest krewetek?
Autor tekstu: Michał Skowrońki