Struktura tekstu pod SEO – jak wygląda?

Jednym z kluczowych elementów wpływających na skuteczność pozycjonowania jest struktura tekstu. Dlatego dzisiejszy artykuł poświęcimy właśnie jej. Jak wygląda struktura tekstu pod SEO? Sprawdźmy!

Struktura tekstu pod SEO – wprowadzenie

Głównym celem Google’a jest dostarczenie użytkownikom merytorycznych i interesujących treści. Teksty SEO będą lepiej ocenione – a co za tym idzie wyżej pozycjonowane – jeśli będą zawierać odpowiednią strukturę.

Stworzenie struktury tekstu pod SEO polega na dostosowaniu treści do wymagań wyszukiwarki. Ten zabieg wzmocni pozycjonowanie tekstu, a także zwiększy ruch organiczny na stronie.

Odpowiednia struktura nie tylko podwyższy ocenę wyszukiwarki, ale również zwiększy komfort użytkowników, zachęcając tych tym samym do pozostania na stronie i zapoznania się z zamieszczonymi na niej treściami.

Tworzenie struktury tekstu pod SEO

Zanim przejdziemy do omówienia tego etapu, musimy powiedzieć, że tworzenie struktury to krok pośredni w tworzeniu treści.

Tworzenie treści SEO wygląda tak:

  1. Pomysł na artykuł
  2. Dobór słów kluczowych
  3. Zaplanowanie struktury SEO
  4. Napisanie tekstu
  5. Optymalizacja tekstu pod SEO

Jak widać, samo stworzenie struktury tekstu to dopiero krok trzeci. Wcześniej ten etap poprzedza wybranie pomysłu na artykuł oraz dobór właściwych fraz kluczowych. Przejdźmy już do omówienia dzisiaj omawianego etapu.

Jak stworzyć strukturę tekstu?

Niestety istnieje tylko kilka zasad copywritingu pod SEO. Pierwsze skrzypce gra wysoka jakość treści. Co więcej, SEO nie uznaje sztuczek ani dróg na skróty. Możemy jednak podzielić się z Wami kilkoma wskazówkami, które mogą wzmocnić pozycjonowanie.

Hierarchia nagłówków

Pierwszym krokiem jest wybranie zagadnień i nadanie im odpowiedniej wartości. W nagłówkach kierujcie się zasadą „od ogółu do szczegółu”. Odpowiednie dodane nagłówki ułatwią odnalezienie informacji w tekście.

Budowa tekstu

Każdy artykuł musi mieć: wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Wstęp powinien zawierać informacje, o czym jest treść i zachęcać czytelników do dalszego zapoznania się z treścią. Rozwinięcie to szczegółowe omówienie tematu, a zakończenie to krótkie i lakoniczne podsumowanie całej zawartości.

Wyróżnienia

Pamiętajcie również o podzieleniu tekstu na akapity i pogrubieniu najważniejszych informacji. To zwiększy komfort użytkowników i ułatwi odnalezienie najważniejszych fragmentów.

Zdjęcia

To kolejny element zwiększający atrakcyjność tekstu. Daje czytelnikom chwilę wytchnienia od czytania. Pamiętajcie, aby dodać tekst alternatywny, który wyświetli się zamiast obrazu, jeśli wystąpi problem z jego załadowaniem.

Meta-opisy

Jak zachęcić użytkowników do wejścia na stronę? Z pewnością dodać atrakcyjne meta-opisy! To właśnie je internauci widzą jako pierwsze i na ich podstawie decydują, czy warto odwiedzić Waszą stronę, czy nie.

Linkowanie wewnętrzne

Odpowiednio wykonane linkowanie wewnętrzne ułatwia poruszanie się po stronie zarówno użytkownikom, jak i robotom Google’a.

Ilość fraz kluczowych

Optymalna objętość tekstu, jaką powinny zajmować frazy kluczowe, wynosi 0,5-3% w naturalnych odmianach. Najlepszymi miejscami są tytuł i nagłówki H2, ale warto również umieścić je w akapitach.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Podsumowując, w pozycjonowaniu nie ma dróg na skróty ani sztuczek, które mogą dać lepsze wyniki. Najlepsza metoda to wprowadzać zmiany, aby dostosować artykuły pod potrzeby użytkowników i analizować dane.

Pamiętajcie, że praktyka czyni mistrza – im więcej tekstów napiszecie, tym lepszy stanie się Wasz warsztat pisarski!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *