Ups… wygadałeś się, ale przecież tę kłótnię słyszało całe biuro. I to o kota! A Ty martwisz się, że mówiąc o tym znajomym, zdradziłeś tajemnicę zawodową? Nie panikuj! Może to, co powiedziałeś wcale nie było poufne? Czym właściwie jest tajemnica zawodowa i kogo obowiązuje? Koniecznie przeczytaj!
Tajemnica zawodowa w świetle reflektorów
Najprościej mówiąc, tajemnica zawodowa to informacje zdobywane w wyniku wykonywania zawodu, które nie są dostępne ogółowi. Najczęściej odnosi się do:
- realizowanych zadań (projekty, raporty)
- przeprowadzanych rozmów, badań (z klientami bądź pacjentami)
- ogólnych zasad funkcjonowania organizacji.
Dotyczy także informacji na temat prywatnego życia konkretnych osób, które uzyskaliśmy w miejscu pracy. Jest elementem kodeksu etycznego, nie musisz podpisywać dodatkowych dokumentów, aby być zobowiązanym do jej zachowania. Wiele organizacji wymaga jednak zawarcia umowy lojalnościowej lub oświadczenia. Określa w nich dokładne wytyczne oraz zakres tajemnicy. Istnieją również zawody, które prawnie zobowiązane są do poufności.
Znaczenie tajemnicy zawodowej
Zacznijmy od tego, że tajemnica zawodowa zabezpiecza prywatność klientów/pacjentów – zarówno większych organizacji, jak i jednoosobowych działalności. Oznacza to, że niejednokrotnie chroniła każdego z nas. Możemy mieć pewność, że korzystając z usług zawodowców, nasze dane i przekazywane informacje pozostaną poufne.
Zapobiega ujawnianiu danych przez pracowników, konkurencji lub osobom trzecim, co pozwala uniknąć konfliktu interesów. Chroni także poufność informacji, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i dobra klienta/organizacji.
Przeczytaj również: Umowa w copywritingu – co warto wiedzieć?
Jednym z ważniejszych aspektów jest to, że tajemnica zawodowa zabezpiecza również dane techniczne, wiedzę i pomysły, które stanowią cenne aktywa firm.
Kogo obowiązuje tajemnica zawodowa
Tajemnica zawodowa obowiązuje osoby, które w ramach swojej pracy mają dostęp do poufnych informacji, danych lub wiedzy o klientach/pacjentach czy interesach firmy. Są to przede wszystkim:
- Lekarze i pracownicy służby zdrowia, psychoterapeuci, psychologowie, terapeuci – informacje medyczne
- Adwokaci i prawnicy – prowadzone sprawy prawne
- Dziennikarze – źródła pozyskiwanej wiedzy
- Księgowi, audytorzy i inni specjaliści ds. finansowych – finanse klientów i firm
- Inżynierowie i badacze – tajemnice techniczne i handlowe
- Pracownicy sektora usługowego (banki, firmy ubezpieczeniowe czy call center) – dane wrażliwe klientów.
Przedstawione zawody i informacje, których nie mogą ujawniać to przykłady, w których kładziony jest szczególny nacisk na zachowanie poufności. W większości tych przypadków regulowany prawnie. Jednak musisz wiedzieć, że każda osoba zatrudniona na podstawie stosunku pracy ma obowiązek zachowania w tajemnicy wszystkich informacji firmowych.
Gdy tajemnica zostanie ujawniona
Pracownik, który ujawni tajemnice zawodową traci zaufanie swojego pracodawcy, reputację i najprawdopodobniej pracę. To nie wszystko, są też konsekwencje znacznie większego kalibru, takie jak:
- grzywna, jej wysokość określona jest w umowie lojalnościowej lub wyznaczana zostaje przez sąd
- kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2
- postępowanie dyscyplinarne.
Zakład pracy może utracić swoją pozycję w oczach klientów/pacjentów, co wiąże się z ich odejściem. Może dojść do konfliktu interesów oraz wielu innych konsekwencji moralnych, finansowych i wizerunkowych. Z tego wynika, że w sytuacji, gdy pracownik, przypadkiem lub celowo, wyjawi tajemnicę zawodową – wszyscy tracą.
Tajemnica zawodowa – podsumowanie
Możesz odetchnąć z ulgą, historia dotycząca kłótni o kota to nie wyjawienie tajemnicy zawodowej. Chociaż może nie powinieneś jej powtarzać 😊 Podsumowując, każdy pracownik zobowiązany jest do zachowania poufności informacji dotyczących swojego miejsca pracy i ludzi zatrudnionych. Dotyczy to wiedzy niedostępnej ogółowi, której ujawnienie mogłoby narazić pracowników bądź firmę na straty. Nie pozostaje nic innego, jak trzymać język za zębami 😉
Autor tekstu: Sabina Tasz