Inflacja szaleje, a jednym z produktów, który na tym ucierpiał, jest książka. Ceny okładkowe spędzają sen z powiek miłośnikom literatury. Potrafią sięgnąć nawet 100 złotych. Można powiedzieć, że książka stała się produktem luksusowym. Czy istnieje jeszcze sposób, by cieszyć się powieściami, jednocześnie nie bankrutując? Poznaj kilka sposobów na tanie czytanie.
Co powoduje, że książki są takie drogie?
Zanim książka trafi do księgarń, musi przejść kilka etapów. Każdy z nich wymaga wkładu pieniędzy, a etapów jest dużo, dlatego ceny okładkowe są takie wysokie. Na ostateczną wartość książki składają się:
- koszty pozyskania danego tytułu,
- praca redaktorów, korektorów, składaczy i grafików,
- promocja,
- koszty wewnętrzne, jak np. utrzymanie lokalu, w którym siedzibę ma wydawnictwo,
- druk,
- magazynowanie.
Duże znaczenie przy ustalaniu ceny książki ma sposób jej wykonania. Czy ma miękką, czy twardą oprawę? Czy posiada jakieś zdobienia, ilustracje, dodatki w postaci np. wstążeczki? Im bogatszy wygląd, tym większa będzie cena.
Doliczyć należy także podatek VAT. Dla książek papierowych i ebooków w Polsce wynosi on 5%.
Gdzie można znaleźć tanie książki?
Mimo wysokich cen okładkowych, istnieją jeszcze miejsca, w których możemy zdobyć książki w niskich cenach bądź nawet za darmo.
Biblioteka
Miejsce, które jest drugim domem mola książkowego – biblioteka – to idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą wydać ani grosza na książki. Jednak są też minusy – nie zawsze dana biblioteka będzie miała interesujący cię tytuł w swoim asortymencie, a na przeczytanie masz ograniczony czas. Są też osoby, które wolą kupować książki, by tworzyć swoją własną biblioteczkę w domu i móc wrócić w każdym momencie do danego tytułu.
Tanie strony internetowe
Nie opłaca się kupować książek stacjonarnie. W takim sklepie nigdy nie kupisz książki za mniej niż 40 złotych. Warto przeglądać oferty na stronach internetowych księgarń. Bardzo często na stronie Empiku pojawiają się atrakcyjne promocje takie, jak np. 3 książki w cenie 2 czy 50% na tańszą pozycję.
Istnieją też inne strony, na których zawsze znajdzie się coś taniego. Są to między innymi: Tania Książka, Bonito czy Tak Czytam.
Bardzo często też pojawiają się promocje na stronach wydawnictw. Dlatego warto śledzić ich konta społecznościowe, na których je ogłaszają, by być na bieżąco.
Antykwariaty
Jeśli nie masz nic przeciwko używanym książkom, antykwariaty to coś dla ciebie. Tam znajdziesz pozycje nawet do 10 złotych. Używane książki posiadają niezastąpioną cechę – ich kartki są świadectwem lektury innych ludzi. Takie książki to skarb – bardzo tani skarb.
Istnieją też antykwariaty online – na przykład Tezeusz czy SkupSzop.
Przeczytaj również: Przebranżowienie i zmiana zawodu – jak to zrobić?
Aplikacje aukcyjne
Używane książki możesz też znaleźć w innych miejscach. Vinted czy OLX to aplikacje, na których każdy może wystawić przedmioty, których już nie używa. Sprzedawane są tam też książki, czasami nawet nowe, nieużywane. Nawet bogato zdobione książki można znaleźć po bardzo niskich cenach.
Abonamenty
Innymi formami książek, które ostatnio stały się bardzo popularne, są ebooki i audiobooki. Opłaca się wykupić abonament na jednej z licznych aplikacji, na których za małą opłatą miesięczną masz dostęp do milionów ebooków i audiobooków. Najpopularniejszymi z nich są:
- Legimi – najtańsza oferta bez limitu na ebooki wynosi 44,99/miesiąc,
- Audioteka – od 19,99 miesięcznie,
- Storytell – od 18,90 miesięcznie,
- Empik Go – od 24,99 miesięcznie,
- BookBeat – od 19,99 miesięcznie.
Każdą z tych aplikacji możesz wypróbować, korzystając z bezpłatnego okresu próbnego.
Ebooki najwygodniej jest czytać na specjalnych czytnikach książek elektronicznych. Są one praktyczne, ich ekrany imitują właściwości prawdziwego papieru, przez co litery są wyraźne nawet na dużym słońcu i nie męczą oczu, jak ekrany stosowane w telefonach. Jest to duża inwestycja, lecz na całe życie.
Jaki czytnik ebooków wybrać?
Przed zakupem czytnika ebooków warto się zorientować, jakie cechy powinien on posiadać, by posłużył nam na długie lata. Przy wyborze czytnika należy zwrócić uwagę na takie elementy, jak:
- rodzaj ekranu – większość posiada ekran E-ink, który jest najlepszy dla twoich oczu,
- pojemność,
- możliwość połączenia urządzenia z aplikacjami takimi, jak Legimi czy Empik Go,
- reklamy – istnieją czytniki z reklamami lub bez.
Na rynku jest wiele różnych marek czytników. Najpopularniejszymi z nich są: Kindle, PocketBook oraz inkBook.
Tanie czytanie – podsumowanie
- Ceny okładkowe przyprawiają o zawrót głowy każdego mola książkowego. Jednak nadal można znaleźć wiele miejsc z darmowymi bądź tanimi książkami.
- Warto korzystać z bibliotek. Książki są przecież tam darmowe.
- Są też opcje dla tych, którzy chcą stworzyć własną biblioteczkę w swoim domu. Tanie książki znajdziesz na takich stronach jak: Tania Książka, Bonito czy Tezeusz.
- Jeśli nie masz już miejsca na półkach, a nadal chcesz mieć możliwość powrotu do książki o każdej porze – wykup jeden z abonamentów, dzięki którym będziesz miał dostęp do tysięcy tytułów w jednym miejscu.
- Warto zainwestować w dobry czytnik, by móc wygodnie czytać pobrane z aplikacji ebooki.
Autor tekstu: Antonina Seroka