Odsetek Polaków czytających książki już w 2023 roku był najwyższym od dekady. Udział w popularyzacji czytelnictwa bez wątpienia miał niedawny przełom, czyli powstanie e-booków. Ich rywalizacja z tradycyjną, papierową formą nieraz dzieli czytelników, a wielu z nich wciąż zadaje sobie pytanie: Co naprawdę jest lepsze – e-book czy książka?
E-book czy papierowa książka – jak czytają Polacy?
Chociaż książki papierowe wciąż pozostają liderem na rynku, coraz większą popularność – również w Polsce – zyskują e-booki. Według raportu Biblioteki Narodowej w 2023 aż 43% Polaków sięgnęło po co najmniej jedną książkę, a to pokazuje, że literatura w każdej formie cieszy się w naszym kraju dużym zainteresowaniem.
Wielu czytelników obstaje przy tradycyjnym formacie, ale trzeba przyznać, że nowe rozwiązania przyciągają coraz więcej osób poszukujących wygody i nowoczesnego stylu. Z racji na obecne zmiany nawyków – takie jak częstsze korzystanie z Internetu i serwisów społecznościowych – można podejrzewać, że pozycja e-booków będzie coraz bardziej się umacniać.
E-book czy papierowa książka – co w końcu jest korzystniejsze? A może najlepszym wyjściem będzie równorzędne podejście do obydwu formatów?
E-booki – wygoda dostępna dla każdego?
E-booki dla wielu stały się nieodłącznym elementem czytelnictwa, oferując powszechną wygodę i wiele nowoczesnych możliwości. Niektórzy nie wyobrażają już sobie życia bez cyfrowej formy czytania. Jakie w takim razie są największe zalety e-booków?
- Wygoda i mobilność
Dzięki e-bookom jesteś w stanie zebrać setki książek w jednym lekkim urządzeniu, dzięki czemu wszystko wygodnie znajduje się pod ręką. Dodatkowo każdą z książek możesz łatwo mieć przy sobie gdziekolwiek jesteś.
- Regulacja tekstu
Możliwość zmiany rozmiaru czcionki, jasności ekranu i trybu nocnego przekłada się na większy komfort czytania.
- Szybki dostęp
E-book można kupić i pobrać w kilka sekund, bez konieczności wizyty w księgarni. Dzięki temu zaoszczędzisz cenny czas oraz – jeśli chcesz – będziesz mógł podjąć decyzję spontanicznie.
- Niższa cena
Choć są wyjątki, zazwyczaj e-booki bywają tańsze niż ich papierowe odpowiedniki, zwłaszcza w przypadku abonamentów czy promocji.
- Ekologia
Brak papieru oznacza mniejsze zużycie surowców, co na dłuższą metę znacząco wpływa na poprawę warunków ekologicznych.
Przeczytaj również: Tanie czytanie – skąd brać książki, by nie zbankrutować?
Wygodne, ale nie idealne
Nawet w obliczu licznych zalet czytania e-booków, pojawiają się też konkretne minusy. To właśnie one są głównymi czynnikami, dla których wiele osób wciąż nie decyduje się na korzystanie z cyfrowych książek. Jakie to wady?
- Zależność od technologii
E-booki powodują konieczność posiadania czytnika lub nowoczesnego tabletu czy telefonu, regularnego ładowania baterii oraz – co najważniejsze – dostępu do danego urządzenia. Ten dostęp nie zawsze jest możliwy, więc w niektórych sytuacjach wybór papierowych książek będzie korzystniejszy.
- Zmęczenie oczu
Nawet mimo nowych technologii cyfrowych, długotrwałe czytanie z ekranu zwykle jest mniej komfortowe dla oczu niż używanie papierowych stron.
- Brak fizycznego kontaktu
Brak zapachu papieru, szelestu przewracania stron i możliwości kolekcjonowania książek na półce to mankamenty, które nadal są istotne dla wielu osób. E-booki pozbawiają też wartości sentymentalnej, która bywa przecież ważniejsza niż cokolwiek innego.
Papierowa klasyka – ponadczasowa czy niepraktyczna?
Książki papierowe od wieków stanowią symbol kultury, oferując to, czego e-booki nie są w stanie zastąpić – fizyczny kontakt z tekstem cały czas przyciąga rzeszę czytelników. Tradycyjne książki nie wymagają ładowania ani dostępu do technologii, a ich obecność na półkach buduje osobistą biblioteczkę, której nie da się usunąć jednym kliknięciem.
Jednak to, co dla jednych jest zaletą, dla innych zawsze może być wadą. Ciężar i rozmiar klasycznych książek sprawiają, że trudno zabrać je wszędzie. Z kolei ich dostępność ogranicza się do tego, co akurat mamy obok siebie.
Choć wymagają więcej przestrzeni i bywają mniej praktyczne, dla wielu czytelników nadal są niezastąpione – bo czy może być coś bardziej satysfakcjonującego niż regał pełen książek, które przeszły przez nasze ręce?
Niezależnie od tego, którą formę czytania wybierzesz, najważniejsze jest jedno – rób to! Każdy z tych sposobów korzystnie wpływa na Twój umysł i światopogląd.
Warto zacierać różnice między czytelnikami i skupić się na tym, co naprawdę się liczy – na czytaniu!
Autor tekstu: Bartłomiej Kuciński
Copywriter i pasjonat content marketingu. Pisaniem zajmuję się od najmłodszych lat, dlatego tworzę treści z pasją i dbałością o jakość. Po godzinach fan piłki nożnej i streetwearu.