Możliwe, że jesteś już tym szczęśliwcem, który wybrał dla siebie odpowiedni kierunek studiów. Pozostaje wtedy zastanowić się, jaki tryb studiowania będzie najlepszy pod kątem przyszłego zawodu i oczekiwań pracodawców. Co zyskujesz, studiując zaocznie, a co tracisz?
Na co warto zwrócić uwagę, wybierając studia zaoczne?
Na rynku dostępnych jest kilka portali z ogłoszeniami o pracę. Wpisując zawód, który planujesz wykonywać, warto zwrócić uwagę na zadania i oczekiwania związane z doświadczeniem, odbytymi kursami czy praktykami, jakie są brane pod uwagę. Studia zaoczne pozwalają zaplanować te wszystkie działania, bo zajęcia odbywają się w weekendy. Pozostały czas możesz przeznaczyć na zdobywanie potrzebnego doświadczenia, którym pochwalisz się w CV. Możesz też przyjrzeć się, które zawody preferują pracę tylko stacjonarną, a które umożliwiają pracę online.
Jakie są plusy studiowania zaocznie?
Najważniejsze elementy na jakie zwróciłam uwagę to:
- Zdobywanie doświadczenia poprzez pracę, praktyki, staże, dodatkowe kursy.
- Atrakcyjne CV w trakcie studiowania niestacjonarnego lub po zakończeniu studiów.
- Możliwość sprawdzania wiedzy zdobywanej podczas studiów w praktyce.
- Utrzymywanie się lub odkładanie zarobionych pieniędzy na realizowanie swoich celów.
- Poznawanie i nauka od osób w pracy podczas praktyk, staży, będących po studiach i mających swoje doświadczenia z rynkiem pracy.
- Nauka lepszego organizowania swojego czasu.
- Czerpanie wiedzy i doświadczenia od osób studiujących zaocznie, które już wykonują jakąś pracę.
- Treści na zajęciach są bardziej skondensowane.
- Możliwość studiowania online lub hybrydowo.
Przeczytaj również: Czy warto studiować psychologię? Perspektywy zatrudnienia
Jakie są wady studiowania zaocznie?
- Nie wszystkie kierunki studiów w formie zaocznej są możliwe ze względu na formę wykonywanego zawodu np. medycyna.
- Mniejsza możliwość przeżywania tak zwanego życia studenckiego.
- Z powodu mniejszej ilości treści zawartych w najczęściej czterech dniach zjazdowych więcej samodzielnej pracy po zajęciach.
- Relacje mogą być mniej trwałe niż te podczas studiów dziennych ze względu na to, że wielu dojeżdża z innych miast tylko na same zajęcia.
Co mogę jeszcze zrobić,aby mieć pewność, czy warto studiować zaocznie?
Patrząc na wszystkie elementy powyżej, możesz wziąć dwie kartki do pisania. Jedną oznaczyć jako studia stacjonarne, a drugą jako studia niestacjonarne. Na każdej rozpisać plusy i minusy danego trybu, patrząc pod kątem zapotrzebowania na rynku pracy, potrzeb własnych oraz wymagań danego kierunku.
Co jeszcze może pomóc przy decyzji o wyborze studiów niestacjonarnych?
Zapytać siebie: Jak chcę pracować i co na dzień dzisiejszy da mi największą satysfakcję? Celowo piszę, na dzień dzisiejszy, bo wiele może zweryfikować się podczas studiów. Na szczęście dzisiaj mamy tyle możliwości dostępu do nauki, że każda zmiana jest możliwa. Kto wie, może zdecydujesz się na jeszcze jedne studia w formie niestacjonarnej.
Autor tekstu: Sandra Januszkiewicz