Jak napisać list motywacyjny? Co powinno się w nim znaleźć?

List motywacyjny to ważny dokument, który pozwala Ci wyrazić swoją motywację do podjęcia pracy w konkretnej firmie. Jest to dodatek do CV, a jego celem jest pokazanie Twoich atutów oraz przekonanie pracodawcy, że jesteś odpowiednią osobą na stanowisko. Pisanie listu motywacyjnego jest często jednym z podstawowych wymagań rekrutacyjnych.

Jak napisać list motywacyjny?

Dobry list motywacyjny powinien być przede wszystkim idealnie dopasowany do stanowiska, czyli oferty pracy, na którą składasz aplikację. Wszystkie informacje powinny być ujęte w krótkim i zwięzłym tekście. Nie należy przesadzać z długością listu. Przyciągnięcie uwagi osoby rekrutującej jest bardzo istotne, dlatego utrzymuj jego zainteresowanie do samego końca tekstu.

Co powinno znaleźć się w tekście?

Podstawową informacją, jaka powinna być zawarta w liście motywacyjnym, są dane kontaktowe. Warto rozpocząć list od swoich danych osobowych, w tym imienia, nazwiska, numeru telefonu i adresu e-mail, a także danych adresata – pełnej nazwy firmy oraz adresu. Jeśli nie posiadamy adresu e-mail, warto stworzyć go na potrzeby rekrutacyjne. Ważne, aby taki adres nie zawierał infantylnych nazw czy zwrotów. Kolejnym punktem powinien być cel zawodowy, czyli dlaczego akurat ta oferta pracy zwróciła Twoją uwagę, gdzie lub od kogo się o niej dowiedziałeś.

W pierwszym akapicie listu warto dobrze jest podać nazwę stanowiska, na które się aplikuje oraz swój największy atut, a także wyjaśnienie, dlaczego jest się odpowiednią osobą na to konkretne stanowisko. Możesz wyrazić swoją pasję, która związana jest z pracą, na którą aplikujesz. Pracodawca często docenia kandydatów, dla których praca jest jednocześnie pasją. To świetny sposób na zaciekawienie rekrutera już na samym początku.

Przeczytaj również: Thin content – jaki ma wpływ na stronę?

W kolejnym akapicie należy przedstawić solidne argumenty przemawiające za zatrudnieniem. W treści listu przedstaw pracodawcy swoje umiejętności, doświadczenie i osiągnięcia. Wykorzystaj konkretne przykłady, które potwierdzą swoje kompetencje. Dodatkową korzyścią będzie wskazanie mocnych stron osobowości jako kandydata. Podkreśl, dlaczego warto zatrudnić właśnie Ciebie. Możesz wspomnieć o unikalnych umiejętnościach, które dodadzą atrakcyjności Twojej kandydaturze.

Koniecznie pamiętaj o formalnościach. Zachowaj język odpowiedni do tego typu tekstów, pamiętaj, że trafi on do przyszłego pracodawcy. Dobierz odpowiednio zwroty i słownictwo, a także nie zapomnij o grzecznościowym zwrocie zakańczającym, podpisaniu listu i dodaniu do niego daty.

Jakie wartości niesie za sobą stworzenie listu motywacyjnego?

Przede wszystkim wyróżnienie się na tle innych kandydatur. List motywacyjny pokazuje, że potencjalnemu pracownikowi zależy na danej pracy i wkłada on pewien wysiłek w proces rekrutacji. Przekonywującym tekstem w liście możemy zainteresować pracodawcę i przekonać do siebie rekrutera. Jest to ogromna szansa na pokazanie swojej osobowości, wartości i motywacji. Nawet jeśli oferta pracy nie wymaga listu motywacyjnego, jego wysłanie może przynieść dodatkowe punkty. Inicjatywa i chęć zainteresowania pracodawcy mogą zostać docenione.

Zainteresuj sobą pracodawcę

Wiele osób jest zdania, że nie warto pisać listów motywacyjnych i nie przynoszą one żadnego pozytywnego rezultatu. Kilka interesujących zmian może wpłynąć na wyniki całego procesu rekrutacyjnego i pokazać zainteresowanie potencjalnego kandydata na stanowisko. Dlaczego tak dużo osób nie dołącza do swojego CV listu motywacyjnego? Z pewnością jednym z argumentów jest fakt, że nie wiedzą, jak to zrobić dobrze. Powyższe wskazówki powinny uprościć proces tworzenia takiej treści, a także przekonać, że warto poświęcić chwilę na spisanie swojej motywacji i zagłębić się w swoje mocne strony, które mogą zostać docenione przez przyszłego pracodawcę. Pamiętaj, CV oraz list motywacyjny pozostawiają po Tobie pierwsze wrażenie i tylko od Ciebie zależy, w jaki sposób pracodawca odbierze Twoje zgłoszenie i kandydaturę na stanowisko w jego firmie.

Autor tekstu: Natalia Nowak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *