Dobre nawyki – lista, którą warto wprowadzić w życie!

Jakość Twojego życia jest odbiciem Twoich codziennych, automatycznych działań. Jesteśmy istotami z głęboko zakorzenionymi nawykami, które mogą nas ograniczać lub dodawać skrzydeł. Są tak potężne, że determinują aż 45% naszych codziennych zachowań. Jak zatem zmienić swoje przyzwyczajenia?

Suma drobnych decyzji tworzy nawyki. Wybieraj to, co dobre

Każdy człowiek to unikalne uniwersum i nie da się stworzyć ogólnej listy pożytecznej rutyny. Można za to odnieść się do paru ważnych zasad i przykładów powstałych dzięki licznym  badaniom naukowym. W zróżnicowanym świecie rządzą przecież wspólne prawa dla jednostek, tak samo jak w fizyce. Żeby wprowadzić poważne zmiany życiu, wystarczy zacząć od małych kroków.

Nawyki, które warto wprowadzić na start

Zasada Pareto 80/20 mówi o tym, że 20% twojej pracy odpowiada 80% efektów. Krótko mówiąc, mały nakład dobrze wybranych działań przynosi wielkie rezultaty. Wprowadź najpierw 3 codzienne nawyki, które – niczym efekt motyla – wprowadzą w ruch pozostałe.

  1. Monitoring priorytetów – ustal 2-3 działania na dzień, które przynoszą najwięcej korzyści, zapisz je w kalendarzu lub aplikacji i pilnuj wykonania. Zdobędziesz nawyk mentalnej dyscypliny i kontrolę nad czasem.
  2. Wartościowe treści – poświęć 15 minut dziennie na poznawanie inspirujących tematów. Mogą to być książki, podcasty lub filmiki. Zbliżysz się do Twoich marzeń.
  3. Prosta postawa ciała – siedź 10 minut prosto przy wybranej czynności. Z czasem wejdzie Ci to w nawyk. Prosta pozycja ciała dodaje pewności siebie, zmniejsza poziom kortyzolu i ryzyko depresji, zwiększa poziom adrenaliny i polepsza decyzyjność. Ostatecznie pomoże w pokonywaniu strachu.

Kiedy te proste czynności staną się dla Ciebie tak oczywiste, że przestaniesz o nich myśleć, możesz przejść do następnych.

Dobre nawyki – lista działań wewnętrznego astronauty

Nie bez powodu zdobywcy kosmosu są mistrzami dobrych przyzwyczajeń. Latami pracują nad swoją kondycją fizyczną oraz psychiczną i nie mogą pozwolić sobie na błąd. Zdolność naszego myślenia i równowagi psychicznej w dużej mierze zależy od naszej kondycji fizycznej i zbilansowanego życia. Jakie nawyki warto wprowadzić na co dzień?

Buduj dobre relacje międzyludzkie

Utrzymuj regularne relacje z bliskimi i otaczaj się wartościowymi ludźmi. Nawet 5-minutowy telefon wzmocni wasze więzi. Badania naukowe z całego świata wykazały, że sekretem życiowej satysfakcji i szczęścia są właśnie dobre relacje z ludźmi. Najsłynniejszy projekt powstał w Harvardzie i trwał 85 lat. Warto pamiętać, że jakościowy kontakt zakłada asertywność i umiejętność mówienia „nie”. Bezwzględnie unikaj toksycznych ludzi – ustąpią miejsca tym wartościowym.

Przeczytaj również: Tanie czytanie – skąd brać książki, by nie zbankrutować?

Jedz, śpij, uśmiechaj się

W dzisiejszych czasach to trudne i konieczne. Wypracuj nawyk efektywnego snu, który powinien trwać 7-8 godzin i ani minuty mniej. Odłóż telefon i wyłącz powiadomienia przynajmniej 30 minut przed pójściem do łóżka. Następnie zadbaj o naturalne i regularne posiłki. Uśmiechaj się, najczęściej jak możesz! Zacznij od swojego odbicia w lustrze.

Pilnuj aktywności fizycznej i ciesz się życiem

Uprawiaj wybrany sport 20 minut dziennie. Najlepiej, jeżeli ustalisz 3 różne typy aktywności w ciągu tygodnia. Są to:

  • cardio, które poprawia krążenie oraz sylwetkę np. bieganie, rolki, marsz, rower;
  • trening siłowy, który wzmacnia wytrzymałość i wydolność organizmu;
  • rozciąganie, które pomaga zniwelować zakwasy oraz poprawia pozycję i ruchomość naszego ciała.

Dodatkowo wpuść więcej słońca do pomieszczeń. Naturalne światło jest zdrowsze i lepiej wpływa na nasz umysł.

Sport i światło słoneczne zniwelują zmęczenie i rozładują wewnętrzne napięcia. Pomoże Ci to zdobyć nawyk wdzięczności – kolejny klucz do szczęścia i sukcesu.

Ty jesteś źródłem swoich przyzwyczajeń, wpasuj się w najlepszy nurt

W sieci znajdziesz mnóstwo porad na temat zmiany stylu życia i długie listy dobrych nawyków. Coraz więcej badań wykazuje, że uderzające ze wszystkich stron hasła o naszym idealnym życiu i wewnętrznych supermocach przynoszą często odwrotny efekt. Nie wiemy, od czego zacząć, a gdy nam się nie udaje, szukamy problemu w sobie, budując podwalinę depresji. Otoczenie i czynniki genetyczne też mają na nas wpływ.

Sekret zmiany nawyków polega na tym, że mają być kodowane naturalnie – nic na siłę! Zacznij od pojedynczych, stanowczych kroków, a na koniec zdobędziesz szczyty.

Autor tekstu: Katarzyna Cieślak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *