Ile zzs ma tekst – liczba znaków a potencjał tekstu

Liczba znaków jest tylko jedną z wielu cech tekstu. Tylko, czy aż? Jak ważną rolę pełni w procesie budowania skuteczności treści? Przede wszystkim liczba znaków ma wpływ na dwie kwestie: widoczność strony i potencjał marketingowy tekstu. Czy jest jakaś złota liczba znaków, gwarantująca nam powodzenie? Co oznacza tajemniczo brzmiący skrót zzs? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, ile zzs ma tekst.

ZZS – czym jest i po co się go używa?

Tajemnica skrótu jest bardzo łatwa do rozwikłania. ZZS to po prostu ,,znaki ze spacjami”. Stanowią jednostkę miary tekstu. Zzs to skrót branżowy. Zdecydowanie ułatwia komunikację z klientem, ponieważ konkretnie określa jedną z cech zamawianego tekstu. Odbiorca poza wartościami i jakością chce tak namacalnie wiedzieć, za co zapłacił i oczekuje od copywritera, aby to jasno określił. Nie zawsze można oczywiście zdefiniować wartość tekstu na podstawie liczby znaków. Ale jest to jedna z miar bardzo często używana i ułatwiająca komunikację.

Ile zzs ma tekst – rodzaje tekstów

Może Cię zmartwi, a może ucieszy ta wiadomość, ale nie ma złotego środka dla wszystkich tekstów. Nie ma żadnej magicznej liczby, która uniwersalnie traktuje, ile znaków ze spacjami powinien mieć tekst. Są jednak pewne ramy i wytyczne odnoszące się do konkretnych rodzajów treści.

Artykuły na bloga – 2 500 do 10 000 zzs

W takim przedziale plasuje się długość wpisu na bloga. Aby osiągnąć wzorcową liczbę znaków ze spacjami dla konkretnego artykułu, należy przede wszystkim wyczerpać temat, a także wziąć pod uwagę poczynania konkurencji. Przykładowy, porządnie wykonany wpis zawiera zazwyczaj ok. 5 000 zzs.

Opisy produktów – 500 do 2 000 zzs

W przypadku branży e- commerce szczególną uwagę zwracamy na to, ile czasu jest nam w stanie poświęcić klient i w jaki sposób tekst może wpłynąć na jego decyzję o kupnie produktu. Podstawowy schemat opisów produktów wygląda następująco: ok. 500 pierwszych zzs przeznacza się na komunikat sprzedażowy, a pozostałą część tekstu na informacje techniczne oraz zwroty pisane pod SEO. W tej kategorii panuje jednak duża rozbieżność uzależniona chociażby od budżetu: od kilkuzdaniowego opisu, po rozbudowane treści na 5 000 zzs.

Opisy kategorii – 1 000 do 8 000 zzs

W tym przypadku również musimy wziąć pod uwagę cel, w jakim pisany jest ten rodzaj treści. Ma on za zadanie poprawić widoczność witryny w wyszukiwarce i uplasować ją na wysokich pozycjach. Bierzemy więc pod uwagę głównie dłuższe teksty, aby zmieścić odpowiednią liczbę fraz kluczowych oraz linków wewnętrznych. Ograniczeniem co do długości tekstu będzie w zasadzie budżet klienta oraz kreatywność copywritera.

Treści sprzedażowe na Allegro i OLX – 500 do 2 000 zzs

Przede wszystkim, ten rodzaj treści pozwala na pominięcie aspektu SEO. Skupiamy się zatem na wywołaniu u klienta chęci kupienia danego produktu oraz na przekazaniu mu wszelkich niezbędnych informacji.

Ile zzs ma tekst – posty na Facebook i Instagrama

W tym miejscu wypływamy na szerokie wody możliwości. Jest to grupa tekstów, które rządzą się swoimi prawami. Przede wszystkim musimy mieć przed oczami cel marketingowy, który sobie obraliśmy. Na jego podstawie możemy uporządkować posty w social media w kilka kategorii:

  • slogany oraz teksty budujące wizerunek i rozpoznawalność – najbardziej zwięzłe i konkretne – 50 do 200 zzs;
  • posty angażujące – wymagają dużej kreatywności, są ściśle związane z daną branżą i ofertą – 200 do 2 000 zzs;
  • posty specjalistyczne – ich celem jest wzbudzenie ciekawości i zainteresowania ofertą, budują wizerunek – 1 000 do 3 000 zzs.

Ile zzs ma tekst – podsumowanie

Podsumowując, nie ma uniwersalnego rozwiązania, czy narzędzia, które określiłoby, ile zzs ma mieć tekst. Podane przez nas wartości są poglądowe i mamy nadzieję, że ułatwią Ci pracę. Podczas tworzenia każdej treści należy wziąć pod uwagę przede wszystkim możliwości informacyjne, działania konkurencji i potrzeby odbiorców, aby poprawnie udzielić sobie odpowiedzi na pytanie  – ile zzs ma mieć tekst.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *